| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Am un Sony Ericsson Xperia Ray. De obicei, ii las bateria sa se descarce de tot, apoi il las sa se incarce pana cand imi afiseaza ca incarcarea e finalizata. Ieri, ultimele procente au durat mai mult decat de obicei, insa nici nu am folosit telefonul. Cand sa-l incarc, statea pe loc, urcau foarte greu procentele. Stiu ca atunci cand la descarcare, rezista mai mult, si incarcarea dureaza mai mult, insa acum dureaza foarte mult incarcarea pe tot parcusul ei. L-am tinut la priza mai mult de 12 ore si nu avea decat 65%. L-am scos sa-l folosesc si se descarca normal, nici mai repede, nici mai incet. Insa la incarcare (aveam undeva la 17%) se misca din nou foarte greu, intr-o ora a urcat la 19%.
Credeti ca e problema de software (virus, altceva, desi putin probabil, pentru ca am antivirus si nu umblu aiurea pe site-uri, nu descarc decat de pe Android Market) sau de hardware (trebuie sa schimb bateria)?
Mentionez ca am telefonul de un an si 9 luni si n-am mai avut problema asta pana acum. M-ar interesa si cauza acestui comportament al bateriei. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. De ce nu ai facut update-ul la android 4.0?
2. Incearca folosind un alt incarcator.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Bine ca tii antivirus. ia si scoate de acolo ca e intuil si mananca bateria aiurea.
2. Ce android ai pe el?
3. Incearca tinand telefonul inchis si spune-mi cat de repede s-a incarcat.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Android v2.3 Gingerbread. Si cand e inchis, tot la fel de greu se misca. Cand a stat >12 ore la incarcat, a fost inchis.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Are uneori laguri si cu 2.3... Stiu ca ele se pot rezolva facand update, dar am inteles ca face mai mult rau, nu stiu ce sa zic.
Oricum, cu sistemul de operare n-am avut niciodata probleme in sensul consumului de energie, care este direct proportional cu activitatea mea, iar incarcarea era rapida.
Voi incerca maine cu un alt incarcator.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Nu stiu in ce masura e problema incarcatorului, am incercat si cu un alt cablu micro-USB, am incarcat telefonul la laptop si tot greu la fel de greu se misca.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

In acest caz ai ghinion. Pare sa fie de la telefon prin excludere.

| GregHouse explică (pentru sltlp):

Am sa imprumut o baterie de la cineva, poate e ea de vina... Inca n-am avut timp sa incerc cu alt incarcator, dar nu cred ca asta e cauza.

| sltlp a răspuns (pentru GregHouse):

1. De ce nu ai facut update-ul la android 4.0?
2. Incearca folosind un alt incarcator.