| Xenoverse a întrebat:

Salutare, am un telefon Samsung Galaxy A5 2017 și mi se tot descarcă bateria din el, nu ma joc pe el îl folosesc doar la socializare, net, apeluri si mesaje. Ce sa fac ca sa numai am problema asta?

Dau funda multumesc.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu ai specificat timpul de descarcare (aprox)
Nu doar jocurile consuma bateria.
Facebook e la fel de power-hungry ca orice joc.
Deci daca tu lasi telefonul cu netul pornit non-stop, sau il butonezi 10-12 ore pe zi, e normal sa nu tina mult. (nu ai specificat, dar conteaza mult regimul de folosire)

Folosire moderata la mine inseamna: muzica formate lossless 3-4 ore pe zi, net pornit (idle) 8-9 ore pe zi, din care vreo 2 pe FB, si minim 1 pe YouTube, poze, poate putin filmat, verificat mailul din 2 in 2 ore pe parcursul zilei, uneori un serial 1080 sau 720p de pe cardul microSD in pauza de la munca, si in rest chat. Sunat doar uneori si nu semnificativ. Insa mai folosesc sunatul pe Whatsapp uneori.
Nici eu nu ma joc.
Galaxy S4 ma tinea pana nu demult 20 ore (la inceput 1 zi si jumatate), acum a obosit, si cu aceleasi aplicatii folosite, nu trece de 7-8ore.

Sony Xperia Z3, folosire moderata ~40-48 ore.
S7 Edge folosire moderata ~38-40 ore.

Huawei P 10 Plus ~40-45 ore (folosire putin mai intensa decat celelalte 2)

* La toate am blocat tot bloatware-ul ce s-a putut. La Samsung a fost foarte mult, la Sony - acceptabil, la Hauwei - foarte putin.

| gelu1970 a răspuns:

Schimbi bateria sau iți cumperi alt telefon cu o baterie mai buną si daca e posibil cu Android fara o capă de personalizare asa cum are Samsung.
Telefoanele cu Android one de exemplu au un consum minor si sunt mai fluide.

| Bogdan70001 a răspuns:

Samsung deseori a avut probleme cu bateria...n-ai decat sa cumperi alta.