| Ionut_Ionut_1990 a întrebat:

Salutare care stie ce marca de telefoane sunt cele mai bune la camera foto(claritate) Sony(Sony Ericsson), Samsung sau Nokia? si ce modele de telefoane au la camera foto blitz cu Xenon?

Răspuns Câştigător
| Roxanne22 a răspuns:

Da,stiu,la Samsung blitzul nu este excelent,dar eu sunt multumita de camera telefonului meu,care face poze foarte bune,zic eu. Mi-am exprimat parerea, acum na, voi baietii sunteti mai "experimentati" in ceea ce priveste tehnologia happy. Eu doar am subliniat faptul ca totusi Samsung nu este o marca proasta, mai mult se concentreaza asupra performantelor procesorului si altele, dar incearca sa echilibreze balanta prin camere foto foarte bune.

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Cu siguranță Samsung e cel mai bun!

| Ionut_Ionut_1990 explică (pentru OnuOnulică):

La Samsung se vede foarte clar pozele pe display deoarece are altfel de ecran si alta rezolutie dar compara un Sony Ericsson cyber-shot spre ex Sony Ericsson satio(12 mb in camera cu xenon ) si fa poza cu un Samsung si scoatele pe pc si o sa vezi foarte mare diferenta si mersi pentru respuns

| Danzell a răspuns:

Eu as recomanda Nokia. daca reusesti sa gasesti 808 PureView ti-l recomand.
are blitz Xenon. camera de 41 Mp
de la Samsung nu am prea utilizat insa din ce am vazut in shouroomuri, cele care au cad de cat o calitate mai mare, sunt cele cu lentile cu zoom optic. insa sunt incredibil de butucanoase.
808 are maxim 13 mm in zona obiectivului.
spre comparatie, s4 Zoom maximum este 15 cm. cu obiectivul zoomat e si mai mare.
la 808 nu are importanta daca are zoom optic. la 41 Mp chiar nu are. am avut ocazia sa il butonez si am fost surprins cat de clare sunt pozele, mai ales cand le reduci la o rezolutie mai normala gen 8 mp prin PureView
ca greutate e acceptabil 169g fata de 208g (s4zoom)
singuril dezavantaj e probabil sistemul de operare. nefiind un OS popular, ai mai putine aplicatii la dispozitie.

un alt model ar fi Lumia 1020 tot la 41 mp cam la fel insa e si mai subtire 10 mm maxim tot la obiectiv.are ca sistem de operare windows phone 8. 808 are sistemul proprietar Belle OS.

| Ionut_Ionut_1990 explică (pentru Danzell):

Da intr-adevar Nokia cele cu 41 mb in camera sunt bune si cred ca scot poze destul de clar dar pe mine ma atrage foarte mult Sony sau Sony Ericsson modelele cyber-shot

| Roxanne22 a răspuns:

Dupa parerea mea ( am avut Nokia, in prezent am Samsung ) telefoanele mobile Samsung sunt foarte bune in ceea ce priveste calitatea camerei foto. Si camerele de la Nokia sunt foarte bune, au evoluat. Exista un telefon cu camera de 41 de megapixeli de la Nokia ( Nokia 808 ). Stiu ca Nokia avea telefoane cu blitz xenon. De la 8 megapixeli in sus nu se vede foarte mare diferenta, daca vrei multi pixeli ia-ti un dslr. Eu pe al meu am 13mgpx, dar consider ca si 5 sau 8 sunt de ajuns. Sony asa si asa, nu mi se pare marca asta mai buna ca Nokia sau Samsung. Depinde si ce iti doresti de la telefon si camera foto.

| Danzell a răspuns (pentru Roxanne22):

Crede-ma ca diferenta se vede in functie de tehnicile care se folosesc. la 808 PureView. au o metoda prin care prin reducerea rezolutiei de la 41 mp la 8 mp(PureView), ofera o claritate incredibila. L-am testat.
desigur nu se compara cu un DSLR insa nu toti se simt confortabil sa se plimbe cu o camera la gat, sau nu au destui bani pentru un DSLR(desi 1020 e cam cat un dslr ca pret)

| Ionut_Ionut_1990 explică (pentru Roxanne22):

Roxane spre exemplu eu am un Sony Ericsson satio(idou sai ui1) 12 mb cyber shot la camera si am facut o comparatie intre iphone 5 si Samsung s3 si s4 si crede-ma pe pc se vede foarte mare diferenta la camera faza e ca iphone si Samsung nu ai blitz xenon ci numa led flash si crede-ma ca blitzul xenon face foarte mult la poze.fa de curiozitate poze cu Samsung iphone si Sony Ericsson si scoate pozele pe pc si o sa vezi o foarte mare diferenta intre ele si mersi mult de rasp tau

| Ionut_Ionut_1990 explică (pentru Roxanne22):

Asta e din punctul meu de vedere ca Samsung si Nokia mai nou si Sony au introdus blitz cu led, parerea mea este ca daca introduceau cu xenon era cu totul alta treaba asta e parerea mea.si nu sa zic ca sunt experimentat doar imi place in general tot ce tine de marca SONY

| Roxanne22 a răspuns (pentru Ionut_Ionut_1990):

Da,stiu,la Samsung blitzul nu este excelent,dar eu sunt multumita de camera telefonului meu,care face poze foarte bune,zic eu. Mi-am exprimat parerea, acum na, voi baietii sunteti mai "experimentati" in ceea ce priveste tehnologia happy. Eu doar am subliniat faptul ca totusi Samsung nu este o marca proasta, mai mult se concentreaza asupra performantelor procesorului si altele, dar incearca sa echilibreze balanta prin camere foto foarte bune.