| Marko556 a întrebat:

Salutare,cât as putea lua cu aproximatie la amanet pe un Huawei p20 lite?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Maxim 300 lei

| bogdan324 a răspuns:

Depinde de amanet, ar trebui sa iti dea undeva la 400-500 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cât e de îngrijit, însă nu îți recomand să-l vinzi acolo, doar dacă ai nevoie urgenta de bani. Mai bine postează-l pe olx la un preț mic, și poate ai noroc sa te sune cineva.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

La amanet nu se vinde. Se lasa ca o garantie pentru in imprumut. Vii cu banii la termen si ti se inapoiaza obiectul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Ba da. Îți oferă cu puțin mai mult dacă vrei să-l vinzi.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu prea putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Păi ideea e ca poți să-l vinzi dacă vrei.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Nu am facut si nu am sa fac asa ceva niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amanetul se bazează pe piața OLX, adică cei mai ok îți oferă 80% din prețul la mana a doua, in timp ce alții cu iz de bișnițari, îți oferă mult mai puțin.

| Andrei200202 a răspuns:

Depinde cat de sigur esti, eu am fost de exemplu vara trecuta la un amanet si i-am intrebat cat mi ar da pe Samsung galaxy a6 plus 2018 pe care am dat 1200 lei si mi au spus ca 300 lei. Mai era putin si era sa rad, telefon impecabil și perfect funcțional fara nici un fel de problema sa imi dea pe el 300 leilaughing)
Cand au vazut ca ii refuz au inceput un dialog:
"-Dar cat ti ar trebui?"
"-700 lei."
"Iti dam 400"
"Nu"
"500"
"Nu"
"600, 650"
"Eu vreau fix 700, imi trebuie fix acesti bani si degeaba încercați, eu va aduc la telefon tot, cutie, încărcător, casti, cheita, garanție(18 luni mai avea)"
"Bine, vii mai tarziu cu toate astea si poate o sa iti dau"

In concluzie trebuie sa stii sa negociezi, du te la mai multe amanete sa vezi, dar cel mai bine iti propun sa il dai pe olx.

Eu am avut nevoie neapărat de bani odată si m-am dus cu un iphone 5s la un amanet, telefon vai de capul lui, probleme cu bateria, display schimbat neoriginal si na l am dat cu 150 lei, si din întâmplare navigam pe Facebook pana ce am dat de pagina amanetului unde mi am găsit telefonul la vânzare cu 500 lei.
Deci, cei de la amanet iti vor da un pret mic pe telefon pentru a avea ei profit.
Repet, mai bine il vinzi pe olx cu vreo 500 lei (depinde si in ce condiții e telefonul) decat sa te ia in ras niste mascarici