| Irm_Edd_2001 a întrebat:

Cat costa sa decodez un telefon (codat în Telekom) la un service sau la reprezentanta rețelei? Mai exista și alte metode de decodat acasă, fără sa mai cheltui bani?

Răspuns Câştigător
| RRoberto2018 a răspuns:

Mergi intr-un service de telefoane cu telefonul si ei iti pot spune cat costa in functie de model, nu la toate e acelasi pret.
"Alte metode de decodat acasa nu stiu, si nici nu-ti recomand sa incerci dupa ceea ce vezi pe internet. Eu mi-am facut praf un laptop, dupa ce un tip cumsecade dintr-un tutorial m-a invatat sa-l fac " mai rapid ". Acum e rapid de tot, iar eu sunt mai usor cu 10 mil, ca mi-am luat altul.
Deci, mergi in service!

3 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Imi pare rau ca te-ai grabit cu funda pentru ca urmeaza sa-ti zic cum sa-l decodezi free de acasa
Deci tu trebuie sa resoftezi telefon.Practic instalezi acelasi ROM (versiune de Android) al telefonului doar ca unul de pe net, care va fi mereu decodat. Dificlultatea resofarii depinde de la telefon la telefon.Gen daca ai un Huawei sau un Smasung lucrurile stau putin mai greu, pe cand la Xiaomi ti se da pe tava programul, instructiunile, ROM-ul tot tot tot.

| Irm_Edd_2001 explică (pentru Bogdan70001):

Doua telefoane am de decodat. Ghici ce firma: Huawei și Samsung

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Irm_Edd_2001):

big grin C e sa zic...ai putin ghinion, la Huawei ma pricep eu, dar la Samsung chiar nu am habar.Zi-mi ce HUawei ai (de preferat nu P20 ca nu stiu daca mai merge acolo) si incerc sa-ti zic eu pasii