| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie in ce consta senzorul Gyroscop de la telefon? De exemplu Sony Xa2 nu are. Am inteles ca, conteaza doar in jocuri sau si faza cand vorbesti la telefon sa se inchida automat ecranul?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Partea legată de închiderea automată este flasă.
"Giroscopul este un senzor intern al telefoanelor mobile inteligente (smartphones), dar care poate fi regasit si in tablete, si care poate sesiza miscarea pe sase axe (impreuna cu accelerometrul, fiecare dintre ele avand cate 3 axe). Telefonul sau tableta pot sesiza pozitia sa in lume, in raport cu gravitatea.

Functionarea giroscopului se bazeaza pe conservarea impulsului unghiular; un corp care se roteste in jurul propriei axe tinde sa-si pastreze aceasta axa de rotatie si se va opune unui impuls perturbator cu un altul, de-a lungul unei axe perpendiculare pe axa de rotatie si pe axa impulsului perturbator.

Cu ajutorul giroscopului dezvoltatorii de jocuri pot introduce orice fel de miscari in jocurile lor, iar jocurile cu masini/avioane ar putea deveni mult mult mai interesante."
Da, este folosit de jocuri, dar este folosit şi de aplicaţiile care suportă modul răsturnat, cum ar fi YouTube sau Facebook.