| ThinkDifferent a întrebat:

In cateva zile plec in Germania si vreau sa stiu cum pot activa roaming-ul pe telefon. Mentionez ca sunt pe Orange, fara abonament. Se poate sa-mi mearga intenetul pe care il am acolo?
Funda!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi o de o ofera de 10 euro si o poti folosi minutele si internet, 1 gb

| Violleta2022 a răspuns:

Activarea roamingului trebuie facuta acum, cand inca esti in tara, ca sa nu ai vreo surpiza dincolo.
Oricum te va costa enorm sa suni cand esti deja in strainatate, percepandu-se ca telefon international, de aceea te sfatuiesc sa-i suni azi si sa-ti activezi roamingul, ca nu te taxeaza decat in momentul folosirii lui.

| mihai69 a răspuns:

E greu să citești tot ce ai nevoie pe s@aitul lor?!?
http://www.orange.ro/roaming/prepay/

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

E mai simplu sa caute altul. De ce sa-si bata capul?

| mihai69 a răspuns:

„... te va costa enorm sa suni cand esti deja in strainatate, percepandu-se ca telefon international..."
====
Altă „bombă" marca „camionul zilei" - aka AnaMăriaSa:
costurile telefoniei în roaming în UE au ajuns aproape de cele naționale. Deși cred că MărieiSale i se fâlfâie cu grație de asta.
Roaming-ul poate fi activat și „de dincolo"; evident, e mult mai comod și sigur de făcut de acasă.

| Marin321 a răspuns:

Da o sa mearga daca ai o optiune cu net in roming.