| VVolfy a întrebat:

Salutare, Mă numesc Wolfy, Și aș dori să mă ajutați. Într-o zi (ieri) un bou (eu) și-a scăpat telefounul pe beton, iar apoi când îl ridică vede un ecran spart și niște pete de culoare neagră de stare lichidă, faza e că acest bou (tot eu) nu știe cum să-l repare, da mârlanu' vrea să-l repare da mai vrea și să nu strice nici un ban, că na... bouu nostru are 11 ani (eu)

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatia enuntata de tine ai 1 singura solutie: sa-l arati parintilor, iar ei sa-l duca la reparat, ca tu nu poti lipii sau repara un display spart, ala trebuie inlocuit cu unul nou.
Sincer, copilasii de 11 ani nu au nevoie de telefon mobil.
Poate ti-l iau parintii si nu ti-l mai dau deloc, ca oricum nu ai nevoie tu de mobil.

Inca ceva: contul tau pe acest forum este ILEGAL!
Scrie clar cand iti faci contul, ca trebuie sa ia 12 ani impliniti, ori tu ai doar 11.
Asadar, ai incalcat legea si regulile forumului. Adminul este notificat!

| Chihaialexs a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă părinții lui i-au dat voie cu telefonul mobil înseamnă că sunt de acord cu acest lucru. În privință cu faptul că nu are nevoie de el depinde. Există situații în care sigur va avea nevoie de el și nu se pune problema că e prea tânăr.
Se poate observa că sunteți destul de închisă la minte si nu sunteți dispusă să acceptați că toți copiii din ziua de azi sunt influențați de tehnologie din toate părțile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chihaialexs):

Iti garantez eu ca nu are nevoie de el, fiind atat de micuti si incapabil sa tina un telefon in mana fara sa nu-l scape, sparge sau strica.
Nu-s deloc inchisa la minte, ba dimpotriva, traiesc in occident si am accest la toata tehnologia de ultima ora, pentru ca asta face compania pentru care lucrez.
Medicii din toata lumea, trag semnal de alarma la ora asta, sa nu se mai dea telefoane mobile la copii mici, ca fac cancer la creier.
Zilnic sunt zeci de cazuri cu copilasi care sunt detectati de neurologi, cu cancer la creier.
Parintii sunt avertizati sa nu mai dea copilului telefon, ca nu are nevoie. In caz de urgenta, gradinita ori scoala au telefoane si profesorii pot informa parintii.
Telefonul devine util unui adolescent de 15-16 ani, care iese la plimbare singur sau cu prietenii si poate intarzia sau indeparta prea mult de casa, dar in nici un caz, unui copil sub 13-14 ani.
Trebuiesc opriti sa foloseasca telefonul mobil, pentru ca undele de transmitere radio ii afecteaza direct creierul si celor care-l folosesc intens, le produc cancer.
Vezi acest video difuzat la televiziunea australiana, acum 2 ani. Pe la mijlocul lui, apare unul dintre ei mai mari neuorchirugi australinei, care vorbeste despre "trezirea lumii" la realitate si la oprira sa ne omoram copii cu mana noastra, dandu-le "otrava" pe mana, de la varsta atat de mica:
https://www.youtube.com/watch?v=_Cpn-Lnw9_U

https://www.msn.com/......ar-AACoMj5 ocid=ientp&li=AA4RE4&pfr=1

| Protegent a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai nu zau... si ce vrei sa le faci copiilor mici acum? Sa n-aiba acces la PC, internet, sau telefonie? "Copiii n-au nevoie de telefon"... sa mori tu? Si atunci la ce s-au tot creat aplicatii si jocuri sigure si distractive pentru ei, daca tu spui ca "ei n-au nevoie". Acuma toti copiii traiesc cu telefoanele in mana, mai ales de la 5-6 ani. Eu cred ca tu traiesti intr-o epoca in care pentru tine tehnologia inseamna "NIMIC", "OTRAVĂ". Si apropo, efectele tale asupra creierului sunt rar intalnite. In plus, pe nimeni nu il interesează efectele tale, pentru ca nu poti sa stii la cine apar. Daca folosesti telefonul intr-o limita normala, normal ca telefonul nu o sa iti faca rau.

"N-ai tu nevoie de telefon". Da, sigur, se vede cat de inchisa la minte puteti fi.

In al doilea rand, eu nu inteleg ce aveti cu varsta lui pe forumul asta:"Inca ceva: contul tau pe acest forum este ILEGAL!
Scrie clar cand iti faci contul, ca trebuie sa ia 12 ani impliniti, ori tu ai doar 11.
Asadar, ai incalcat legea si regulile forumului. Adminul este notificat!"

"ILEGAL" ar insemna un cont care posteaza intrebari si raspunsuri abuzive, sau totodata care promoveaza spamul, hotia, alcool-ul sau alte prostii.

Si pe cine naibii l-o interesa varsta minima? Pe YouTube sunt o gramada de copii de varste similare, poate chiar mai mici care fac canale si posteaza. Sau pe Facebook la fel, am in lista mea de prieteni mai mult de 60-70 de persoane care sunt copii.

Si apropo, faza cu adminul. Mi-se pare o tampenie, o tampenie foarte mare, sa spuneti ca îi semnalati contul admin-ului. In primul rand, pe site-ul asta pot fi mult mai multe persoane de varsta sa, la care admin-ul nu mai are nicio reactie.

Eu v-as ruga sa fiti mult mai corecta si mai deschisa atunci cand scrieti raspunsuri din astea pentru. ca mai mult prin raspunsurile voastre nu ajutati, ci faceti mai mult rau persoanelor care posteaza intrebari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Protegent):

Uite aici ce este INTERZIS pe TPU, citeste si respecta regulile forumului, inainte sa bati campii si sa vorbesti prostii:

https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

40. Ce este interzis pe TPU.ro?
"Ne dorim ca TPU.ro să fie o agora, un spaţiu al exprimării libere, unde toţi membrii comunităţii noastre să se poată simţi în largul lor şi unde să poată interacţiona nestingheriti. Cu toate acestea, trebuie să ne amintim tot timpul că libertatea noastră este limitată de libertatea celorlalţi şi că, asemeni oricărui alt spaţiu public, TPU.ro are câteva reguli de conduită pe care trebuie să le respectăm cu toţii.
În linii mari, pretindem utilizatorilor noştri respectul reciproc, formularea clară a ideilor şi combaterea cu argumente a unei idei, nu desfiinţarea unui utilizator prin injurii.

Fiindcă aceste aspecte nu sunt mereu înţelese la fel de toată lumea, iată ce nu permitem noi pe TPU.ro:
- la nivelul postărilor, se consideră ca nepermis tot ce este pasibil de respingere;
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbală şi ameninţările de orice fel;
- manifestări ale intoleranţei faţă de orice etnie şi faţă de opţiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecăruia; instigarea la ură şi intoleranţa;
- spam/publicitate nesolicitată;
- rezolvarea de teme pentru acasă prin intermediul postărilor pe TPU;
- postările triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postările care nu sunt formulate ţinând cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postările care instigă la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substanţe interzise, furt etc);
- postările care încalcă drepturile de autor, oferind informaţie preluata din alte surse, fără precizarea acestor surse;
- postarea de linkuri de pe diferite site-uri care promovează sau încurajează pirateria;
- hărţuirea utilizatorilor;
- abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta funcţie de pe site);
- asumarea identităţii altor utilizatori sau crearea de clone;
- hacking.
În cazul întrebărilor din secţiunea Cauze Nobile, TPU.ro îşi rezervă dreptul de a şterge toate răspunsurile care nu respectă regulile minimei decente, care sunt în afara subiectului sau care ar putea leza imaginea respectivei cauze nobile.
Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber să ne comunice acest aspect şi, dacă situaţia nu poate fi soluţionata astfel încât toata lumea să fie multumită, este liber să îşi încheie activitatea pe TPU.ro."

Adminul sterge zilnic conturile celor care postaza ilegal sau nu respecat regulile forumului. dar daca vorbesti in cenuostinta de cauza, este doar ca sa te aflii in treaba.

| Protegent a răspuns:

Spune-le parintilor ca l-ai spart. E singura solutie.

| Chihaialexs a răspuns:

Iți recomand să le spui cât mai devreme. Nu iți cunosc părinții, dar majoritatea preferă adevărul (chiar dacă nu e cel mai bun) peste o minciună.