| ZoLd a întrebat:

Salutare!
Se merita sa-mi cumpar un iphone 7 la mana a doua? Dispun doar de 1800 lei, deci nu am bani sa-l iau nou...
Voi ce imi recomandati?
Ofer Funda!

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De 1800 RON iti iei un telefon nou excelent si iti ramin bani si de mers la munte. https://www.pcgarage.ro/......-20-black/

| LPCTSTR a răspuns:

Ia-ti un Samsung si vei fi mult mai bine.

| gelu1970 a răspuns:

Un telefon nou si de preferat nu marca Apple.

| ZoLd explică (pentru gelu1970):

Adică, ce are marca Apple? laughing) E vai de ea, așa.i? laughing)

| gelu1970 a răspuns (pentru ZoLd):

Nu e vai de ea. E vai de fraierii ce cred ca prețurile practicate de Apple inseamna ceva din alta lume. Sunt telefoane asamblate in china cu componente fabricate in mare parte in china.
Tu probabil ești unul din aceia ce și-a dat banii pe așa ceva.
Sunt telefoane mult mai accesibile ca preț si mai performante decât un iphone.
Dar cu el te dai șmecher.
Ce trist...

| artemidak a răspuns (pentru gelu1970):

Eu chiar nu înțeleg ce ai tu cu Apple.
Ai avut un iPhone?
Da, au prețurile cam mari.
Dar sunt ok.
Și ce, China e groapa cu balega sau ce?

| gelu1970 a răspuns (pentru artemidak):

Nu am avut si nici nu o sa imi cumpăr. Sunt jalnice. Tu ai dezmontat un iphone? Sunt sigur ca nu. Mai mult de 60% din ele nu au remediu decât cu un "refurbish" in serviciul Apple.
Când incep cu defecte...iți aduci aminte de ziua când l-ai cumpărat.
Si China nu e groapa cu balega asa cum o numesti. Dimpotriva, e locul unde se asambleaza telefoanele cele mai bine cotate pe piața. Si sunt destule mărci ce da lecții in fiabilitate, durabilitate, funcționare celor de la Apple.
Am zis intotdeauna ca Apple e nr.1 in cazul in care ți-l fură un jegos. Asta deoarece nu il poate folosi in cazul in care ai avut grijă sa ii faci cont icloud si sa configurezi totul asa cum trebuie.
Insa acesta e singurul lucru bun. Si nu cred ca merită in medie... 1000 €.
Așa ca nu imi spune de performanțele Apple.

| artemidak a răspuns (pentru gelu1970):

Serios? Macar ai totul de la Apple? Macar ai iPad?
INTR-adevăr nu merita.
Dar altele merita?
Și aici mai e vorba și de rezistența.
De exemplu taica-meu are și el iPhone.
Și il scapă măcar odată pe zi.
Odată l-a călcat și cu mașina...
Zilele trecute l-a scăpat in balta...
Și mai merge!
Pe când altele(Samsung)se strica dacă le atinge puțin apa!
Tu ai zis China de spui ca e ceva rău.
Și da, am dezasamblat un 5s.
Intr-adevăr, iPhone-ul meu 5 s-o făcut ferfeniță...
Da’ eram copchil.
L-am scăpat pana și intr-o mare din Asia, foarte Sărata.
Si au si multe avantaje chestiile Apple:
Audio.
Bai deci se aude atât de fain...
Au niște camere foarte bune...

| ZoLd explică (pentru gelu1970):

Telefoane mai ieftine si mai bune? Ca de exemplu?
Tu crezi ca daca vezi la un a5 2017 3gb ram si procesor cu 8 nuclee o sa mearca mai bine in comparatie cu un 7 cu 2gb ram si quad core? Daca crezi asta te inseli groaznic, dar o sa te convingi daca o sa ai ocazia sa pui mana pe un IOS cu 2gb ram, Nu intodeauna conteaza ce scrie pe foaie. Toti criticati iphone pentru ca vedeti la un telefon de 3000 lei 2gb ram, Dar aici intervine IOS-ul care face diferenta!

| gelu1970 a răspuns (pentru artemidak):

Invața sa citesti. Prostimea spune "chinezării". Dar nu gândesc faptul că si Apple fabrica tot acolo. 5s inca mai avea ceva de la Jobs.
Si când o să dezmontezi sute de modele Apple vorbim. Din partea mea poți sa iti dai toți bănuții pe Apple.
Poți de asemenea sa incepi sa te cizelezi "băi".
Ai vocabular ce inspiră puțină cultură. Ești dintre șmecherii cu generația pro. De la prostie nu de la pro tv.

| gelu1970 a răspuns (pentru ZoLd):

IOS face diferența? Ce tâmpenii debitezi. Eu nu sunt fan Samsung, insa pâna si s8 e superior unui iphone.
Eu am tot o chinezarie ca si ceea ce vrei tu sa cumperi. Insa in Antutu a dat lectii celor de la Apple. Pana si face id a ceea ce am eu e mai performant ca celui de la X.
Eu cred ca cel mai sanatos e sa iti cumperi un iphone. Vorba românului: unde nu e...nu poți cere.

| ZoLd explică (pentru gelu1970):

A dat lecții iPhone-ului? Ce face Samsung-ul și nu face iphon-ul?
Mă amuză faptul că mulți dintre voi spuneți că adroid-ul este peste IOS de cel puțin 10 orilaughing), doar pentru că voi aveți Android. Am avut Xiaomi mi5s, care avea în AnTuTu 150000 score. Pe care nu.l pot. Compara cu un iPhone 7, nici macar pe aproape. Dar de, daca voi credeți că scorul din AnTuTu face tot, e strict problema voastră! Nu mi se pare corect sa compari în AnTuTu adroid-ul cu IOS.ul ținând cont că nu ai nimic în comun cele două sisteme de operare. Mai puțin LAG.ul care apare treptat pe Android.

| gelu1970 a răspuns (pentru ZoLd):

Ce trist...cum am scris mai sus: unde nu ai, nu cere.

| artemidak a răspuns (pentru gelu1970):

Eu sunt fan Apple.
Și da, iPhone-urile au o viteza mai mare.
Și ce sa țin in mâna, mă?
Un iPhone 7?
Pai tu de pe ce crezi ca îți scriu?
Omule, limbajul nu arată cultura sau ce ➤ ziceai tu mai sus.

| Bogdan70001 a răspuns:

IPhone 7 la 1800 lei?! Cam ieftin nu ti se pare avand in vedere ca multe sunt la 2000-2200.Eu nu ti-as recomanda sincer, pentru ca fie are defecte fizice ascunse, fie este fake. Daca cunosti pe cineva care stie sa faca diferenta poti sa de duci cu el sa verifice.Dar atat iti zic la iPhone-uri este pericol mai mare sa-ti iei teapa. Funda?

| Alexandru250201 a răspuns:

Da, merita, dar conteaza si in ce stare il iei

| artemidak a răspuns:

Nu lua second!
Riști sa îți iei teapa!
Sau sa te trezești ca e alta memoriei sau mai știu eu ce!
Mai bine ia-ți ceva mai modest sau strânge bani!

| ZoLd explică (pentru artemidak):

Cum adică să fie alta memorie? Eu unde sunt? Plus că iPhone 7 are memorie minim 32gb

| artemidak a răspuns (pentru ZoLd):

Știu.
Dar Riști sa zică ca are 128.
Plătești o grămada, și îți iei teapa.

| ZoLd explică (pentru artemidak):

Nu risc, nu am nevoie de mai mult de 32gb. Sunt destul de multi pentru ce folosesc eu telefonul.

| psycho123 a răspuns:

Am un prieten care vine Iphone 7 pe olx la 2000 de lei dar pretul e negociabil.

https://www.olx.ro/......aXLz3.html Poate te intereseaza :)

| Andrey_Andrey_1999_CDsZ a răspuns:

Găsești și cu 15 iPhone 7, am văzut pe olx parcă iPhone 7+ cu 18...deci dacă nu are nimic, de ce nu? Și eu am iPhone 7 la mâna a 2 și îl am din Martie 2017 și merge perfect...

| Sergiu87779 a răspuns:

Nu. mai bine iti iei un a5 2017. sau nu stiu cv de genu.

| ZoLd explică (pentru Sergiu87779):

A5 e un telefon destul de slăbuț, adică cel puțin la jumatea iPhone 7, nu o spun eu, ci scorurile AnTuTu