| GoldenBoy17 a întrebat:

Salutare, Tot nu a primit nimeni update la Androi 7.0 pe Samsung A5 (2016)?

12 răspunsuri:
| 28cosmin a răspuns:

Android 7 a fost lansat pentru Samsung Galaxy A5 (2016), dar pentru cei care au în telefon introduse cartele de la Vodafone, Orange sau Telekom (Cosmote), iar la general nu s-a lansat adică direct pentru România, lansarea este pentru România dar pentru rețelele de telecomunicații cum ar fi Vodafone, Orange sau Telekom (Cosmote).
Mai jos ți-am lăsat un link unde poți trebuie să selectezi România care au doar versiuni de Android de la 5.1 până la Android 6, iar restul de la Android 5 la ultima versiune de Android 7 le găsești dacă selectezi Vodafone România, Orange România sau Telekom (Cosmote) România.
Link-ul este:
https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a5-2016/SM-A510F/

Intri acolo unde spune select country și selectezi ce am specificat eu mai sus.

Sper că răspunsul meu ți-a fost de ajutor!

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Telefonul meu este luat de la Telekom. E bine sau e Varza? Pe mine m-ar fi interesat un Update prin OTA!

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Du-te în meniu la setări la despre dispozitiv și zi-mi aici printr-un răspuns număr model al telefonului du-te acolo unde am zis eu și o să îți arate număr model și trimite-mi aici printr-un răspuns numărul modelului tău de telefon ca să pot verifica. Dacă există sau nu un Update la Android 7. Aștept modelul telefonului tău.

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Este modelul: SM-A510F

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Îmi pare foarte rău, nu ai cum să faci un update la Android 7.0 deoarece nu s-a lansat Android 7 pentru România și pentru nicio rețea fie Telekom, Vodafone sau Orange, mai pe scurt nu există update la Android 7 pentru România, acesta este un răspuns final.
Există Android 7 lansat dar nu pentru România ci pentru alte țări dar nu pentru România. Când o să fie lansat sistemul de operare Android 7 pentru țara noastră România îți va apărea în setări la despre dispozitiv și la actualizare software dacă într-adevăr s-a lansat Android 7 pentru țara noastră România. Îmi pare rău!

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Uite dacă mai ai întrebări legate de laptop-uri/calculatoare, telefoane/tablete sau sisteme de operare sau alt ceva din lumea tehnologiei din cele prezentate mai sus te aștept cu mesaje legate de tehnologie la adresa de Facebook http://www.facebook.com/tehnologiereala
sau la adresa de mail contact@crucerucosmin.ro
Baftă! Nu mă supăr dacă mi-ai dat și tu like paginii respective de Facebook.

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Mersi, ti-am dat like, apropo, pot merge intr-un Service GSM sa-mi intaleze iei Android 7.0? Are ceva daca instalez o versiune de alta tara? S-a specificat A5 2016 din Romania va primii update la 7.0 in a doua partea a anului. Adica incepand din luna a7 a 2017

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Poți pune și de altă țară o versiune de Android dar acum depinde foarte mult de versiunea de bandă a telefonului, dar dacă îți pui altă versiune neoficială de cât cea oficială prin Upgrade din meniul telefonului sau prin aplicația instalată pe PC și anume SmartSwitch de la Samsung, o faci pe riscul tău, orice Android vine cu anumită versiune de bandă și diferă de la o țară la alta, eu ți-am zis și îți mai repet odată, a apărut versiunea de Android 7.0 dar nu pentru țara noastră, iar la reparații telefoane (SERVICE GSM) nu are ce să îți facă atâta timp cât pentru țara noastră nu a fost lansată versiunea 7.0 pentru tipul și modelul tău de telefon.
Dacă nu mă crezi uite link-ul unde să vezi cu ochii tăi:
https://www.sammobile.com/firmwares/
Unde scrie My model number scrii modelul care l-ai zis tu A510F, o să vezi după ce scrii modelul țările unde au fost lansate versiunea de Android 7.0 vezi că ai undeva unde scrie: Select country acolo selectezi țara noastră fiind România, eu ți-am zis instalând o altă versiune de Android cu o diferită versiune de bandă, mergi pe riscul tău dacă îți dă o eroare neașteptată sau ai deconectat cablu de date în momentul în care se face upgrade riști să nu-i mai poți face nimic la telefon, apropo bateria trebuie să fie peste 50% încărcată de preferat ar fi să fie peste 90% încărcată.
Eu nu spun din lucruri și vorbe de la mine putere până când nu verific dacă este sau nu adevărată. Eu m-am uitat foarte bine și pentru România nu există o versiune de Android 7.0 pentru terminalul tău adică pentru telefonul tău A5 (A510F). Iar dacă îți pui un alt Android care nu este pentru telefonul tău sau pentru țara din care ești și pentru care a fost lansată versiune de Android pentru telefonul tău mobil riști să nu mai poți face nimic la telefon și poți să îl arunci.
Recomandarea mea este să nu faci nimic și să aștept lansarea oficială a versiune de Android 7.0 pentru România.

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Multumesc mult.

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Cu mare plăcere, ai reușit ceva sau nu? oricum nu ai ce să reușești până când nu este lansat pentru țara noastră România.

| GoldenBoy17 explică (pentru 28cosmin):

Salut, prietenul meu, ma poti ajuta cuva, te rog? Mi-am luat un s6 edge cu niste probleme, sau buguri sa zic eu. https://m.facebook.com/samuel.strungaru.5 te rog, da-mi cerere de prietenie pe Facebook, vreau sa vorbim! Multumesc

| 28cosmin a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Dacă vrei să vorbim legat de telefoane poți să îmi trimiți mail la contact@crucerucosmin.ro sau trimite-mi mesaj pe Facebook și eu îți accept cererea de mesaj la acest link: http://www.facebook.com/tehnologiereala
doar prin aceste intermedii pot vorbi legat de telefoane, laptop-uri sau alt ceva, iar dacă vrei să fim doar prieteni te aștept cu o cerere de prietenie la adresa următoare http://www. Facebook.com/crucerucosmin.ro
La acest link nu vreau să primesc mesaje legate de tehnologie, mesajele le primesc pe mail sau la primul link de Facebook cel cu tehnologiereala
Îmi pare rău!