| CostelCapac a întrebat:

Salutare, TPU! Am o mica, mare problema cu telefonul meu, Motorola Defy Mini (XT320). Circa acum o luna-doua, i-am testat duritatea la apa, dupa cum isi prezentau designerii modelul, si sa primesc surpriza ca nu este chiar water-resistant. Mentionez ca l-am cumparat de la un prieten. Ei, bine, am facut prostia ca dupa ce l-am scos din apa, am vazut ca nu se mai aprinde. L-am sters cat am putut de bine (nu ii scosesem inca spatele), si l-am bagat la incarcat prin mini-usb~laptop, a aparut logo-ul Motorola blurred (incetosat), si gata a fost, nu a mai aparut nimic. L-am desfacut, si era apa peste tot: la baterie, pe placa de baza. efectiv peste tot. Chestia ciudata este ca merge tot la el, in afara de display, nu se aprinde. Pot raspunde la telefon, imi suna alarmele, cred ca pot face si poze daca nimeresc ecranul unde trebuie. Am schimbat display-ul, insa acelasi rezultat. Ce e de facut? Nu-mi prea permit alt telefon momentan, se pricepe cineva incat sa-mi explice de la ce nu functioneaza display-ul? Multumesc.

2 răspunsuri:
| djandrei a răspuns:

Daca o ajuns apa la componentele principale dinauntru cum ar fi procesoru nu prea mai poti face. si nu va mai luati dupa ce zice designerii, poate ei lor destat la stropi de apa nu la subacvatic

| djandrei a răspuns:

Sau poate mergea. dar tu ai facut ceva nasol. ca l-ai bagat la incarcat imediat ce l-ai scos din apa. indiferent ca l-ai pus la usb sau la incarcatorul lui original. poate sa faca scurt din cauza ca are apa pe placa. si faza cu display-ul nu prea stiu. din moment ce l-ai schimbat ar trebui sa mearga.