| sKoLL a întrebat:

Salutare tpu...Am un iphone 4s decodat cu gevey, am activat 3g dar tot nu merge netul.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa nu faci prostia sa dai upgrade la iso 6 ca o sa te uiti la telefon dupa.nu o sa il mai poti activa nicicum.adica nu o sa il poti tu activa.o sa poata altcineva dar o sa te coste de te rupe.ce net vrei sa iti mearga? pe telefon ai wi-fi care trebuie pus pe on si cu care poti avea net dar daca ai un semnal de undeva.ori daca ai net pe cartela de telefon nu trebuie sa faci decit sa mergi la SETING - GENERAL - CELULAR - si acolo dai on cellular data si enable 3g si aia e tot. dupa eschizi safari si intri pe net, sau daca ai email intri pe email.dar cum am spus sa nu faci greseala sa iti upgradezi la iso 6.sa nu faci asa ceva niciodata cu telefonul tau atita timp cit elefonul este cum spui decodat cu gevey sau cidya.lasi telefonul asa si mergi pe www.ebay.com dar pe ebay america si acolo cauti "code unloack iphone"si vei gasi multi care deblocheaza iphoane cu 2-3$.nu trebuie sa faci nimic decit sa trimiti IMEI-ul telefonului cind cumperi acel serviciu si dupa o zi doua vei avea telefonul deblocat factory unloack.nu trebuie sa iesi din casa nu trebuie sa duci telefonul nicaeri.cind vei primi mesajul in emailul tau ca este gata atunci conectezi telefonul la itune si aia e tot. dupa poti upgrada la orice iso vrei tu si cind vrei.

| sKoLL explică (pentru relian):

Este deja upgradat la ios 6, si stiu ca trebuie sa dau on la cellular data si 3g...dar tot nu merge si am dat si reset settings.

| relian a răspuns (pentru sKoLL):

In cazul asta nu merge netul pentru ca nu ai net.cum vrei sa ai net pe telefon asa de unde? internetul trebuie sa til furnizeze cineva.ori comapnia de la care ai nr daca ai nu0mar si are si internet, ori daca ai acasa un router atunci prinzi net de la acel router prin wi-fi-ul telefonului.deci nu te asteptat daca ai telefon trebuie sa ai si net.nu are dea face una cu alta.

| georgianaionescu a răspuns:

Pentru inceput puteti face un Reset Network Settings din Settings>General>Reset. Daca aceasta metoda nu functioneaza, atunci din acelasi meniu puteti sterge toate setarile folosind optiunea Erase All Content and Settings, insa folosind aceasta optiune veti sterge tot continutul din dispozitivele voastre. Daca nici asa nu se rezolva problema, atunci puteti incerca sa faceti un restore la iOS 6 si sa nu repuneti backup-ul avut anterior pe dispozitivul vostru iar 3G-ul ar trebui sa fie activ.

La final ramane solutia "disperata" pentru cei carora nu le-au fost de folos indicatiile de mai sus!

Faceti restore la iOS 5.1.1 direct din iTunes, Daca repuneti un backup atunci activati din Settings>General Network conectivitatea 3G si salvati backup-ul in iTunes, Faceti restore la iOS 6, daca doriti repuneti backup-ul, si terminalul ar trebui sa functioneze pe retele 3G.

Sper ca ti-am fost de folos!
funda?