| DenimM a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S3 de 1 an, pana acum nu am avut probleme cu el. De cateva zile mi s-a umflat putin bateria si incepe sa faca figuri telefonul, nu-mi mai citeste agenda, cand fac poze apare purici pe ecran si se inchide, cateodata de la 80% imi apare 1%, iar acum nu se mai deschide telefonul, il deschid si ramane pe ecran sigla Samsung si atat.
Am incercat sa-l deschid cu o baterie de la un alt S3 si tot nu se dechide, so fi stricat telefonul din cauza bateriei?
Si din ce cauza s-a umflat? Precizez ca il incarc cu stecherul sau original si un cablu de date de la alt Samsung
Dau funda pentru cine ma ajuta!

3 răspunsuri:
| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut.
Iti pot da mai multe sfaturi legat de ce poti face dar nu garantez functionarea optima.
1. Mufa de incarcare poate fi defecta. (schimbarea mufei poate costa pana la 50-60 lei cu mana de lucru)
2. Telefonul tau sufera de boot-loop sau hard brick.
a) Boot loop poate fi rezolvat prin schimbarea softului si / sau deschiderea in modul Bios - Volume + si Home Button apasat cand telefonul este deschis. -> stergere memorie cache -> revenire la setarile din fabrica.
b) Hard brick - ai nevoie de un JIG (gasesti pe olx cu 15 ron) si de cablu de date pe care il conectezi la PC. Acolo folosesti programul ODIN3 si un soft original de pe situl Samsung official.

Bafta! Daca ai intrebari sunt aici.

| Mirkutza99 a răspuns:

Pe manualul telefonului scrie ca durata medie de viata este de un an. Si eu am avut S3 si tot cam un an l-am tinut deoarece la incarcat arata 100%, iar scos din priza 70% si se descarca cam in 3-4 ore. In general nu cred ca un telefon de noua generatie poate tine mai mult pentru ca toate aplicatiile si internetul+ incarcatul des il deterioreaza foarte mult (eu il incarcam zilnic).

| FlorinMst a răspuns:

Fără supărare dar aici esti vinovat tu. Multi facem greseala de a lasa telefonul la încărcat peste noapte sau îl folosim când e la încărcat. Aceste chestii strica bateria si o umfla. Ai noroc ca nu ai un Lumia sau iPhone unde nu puteai sa-ti schimbi bateria. Si faza cu agenda si camera s-ar putea sa fie din cauza ca ai stat cu bateria umflata prea mult timp si nu ai observat si asta ti-a daunat la telefon mai ales la camera. Sper ca te-am ajutat.