| NimeniNr2 a întrebat:

Am vazut la Pazzy un videoclip cu denumirea de Ennard.exe speed edit si nu am inteles ce inseamna acest ".exe"
Imi explica cineva?

Răspuns Câştigător
| Caraibe42 a răspuns:

".exe" Reprezinta o extensie a unei file executabile: joc, aplicatie etc.

Majoritatea fisierelor.exe pot ascunde un virus in ele si este necesara o scanare daca nu ai incredere in acest fisier.

.exe Este folosit si in multe "Creepypasta" pentru a arata un fisier nu neaparat virusat dar cu o tendinta spre horror.

1 răspuns:
| g00dmorning a răspuns:

".exe" vine de la execution/executable
de obicei un program, virus sau o aplicatie se termina cu ".exe".