| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare TPU,

Cum as putea folosi și eu Asistentul Google? De ce se pornește asistentul chiar și când zice altcineva "OK Google" și nu e vocea mea? Cum as putea remedia problema?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Inca nu e destuk de avansat sa recunoasca doar o voce. Eventual poti seta voice match ca sa primesti rezultate personalizate.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru ca nu poate deosebi strict vocea ta. Desi l-am invatat la setari sa-mi recunoasca vocea de mai multe ori, nu o face, dar nu ma deranjeaza im mod deosebit (nu e ca si cand pe strada totata lumea zice "Ok Google"). Mie mi se pare practic atunci cand sunt ocupata si imi aduc aminte de cate ceva ("Ok Google, set a reminder for me"), nu trebuie sa deblochez telefonul, sa intru la cea, sa pun alarma. Ma mai amuz uneori cand il rog sa-mi spuna o poveste, sa cante un cantecel, sa-mi spuna o gluma (mai noi mi s-a parut foarte dragut cand ii spun "help me wash my hands"). Poti chiar sa intrebi "what can you do?", sa-l pui sa faca niste calcule rapide si alte lucruri mici si utile. Mai multe idei cred ca gasesti pe YouTube sau daca te uiti pe Google cautand rezultate in engleza.

| JicaContra a răspuns:

In setari poti sa setezi asta (invata mult mai bine cum spui TU "Ok Google")
dar tot o sa greseasca