| Sports a întrebat:

Salutare TPU dau fundita urgent!
Am un Samsung galaxy s advance si sa anuntat official update la android 4.1 jelly bean pentru el insa numai prin kies.
Am cumparat telefonul la abonament de la Germanos cosmote, pot sa ma duc la ei sa-mi faca upgrade la noul android? ar costa ceva? Imi recomandati trecerea de la android 2.3.6 la 4.1.1?
Telefonul este foarte bun... suporta upgradeul.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai avut o altă întrebare ( cam pe aceeaşi temă ) la care ţi-am răspuns :
http://www.tpu.ro/......teva-zile/

http://www.tpu.ro/......trebuie_2/

Ai făcut atunci acel update ( actualizare ) de soft?

Dacă NU ai făcut-o, atunci o poţi face şi acum direct de pe telefon.

Cei de la Germanos NU cred că vor sta să-ţi facă acel update deoarece NU e vorba de un defect ce necesită aplicarea Garanţiei ( deci, NU intră în atribuţiile lor )...

Va TREBUI să-ţi faci SINGUR acel update!

Acest model vine din fabrică cu Android OS v2.3.6 (Gingerbread), upgradabil la 4.1 (Jelly Bean).

Deci, POŢI face şi update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind Samsung Kies pe care-l poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, ar fi preferabil ca ÎNAINTE de asta să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/samsung_i9070_galaxy_s_advance-4469.php

http://www.samsung.com/......9070HKACNX

Toate cele bune.

| Bondarel99 a răspuns:

Am auzit de chestia asta cu update-ul, dar sincer nu stiu prea multe.Stiu ca trebuie facut la magazinele de unde s-au achizitionat telefoanele sau la service autorizate...cred ca trebuie sa dai ceva, nu e ca si cum te-ai duce la garantie unde sunt obligati sa ti-l rezolve.Si sigur ca 4.1.1 e mai bun.
Dar eu voiam sa te intreb cat a costat telefonul cand l-ai luat la abonament?

| Sports explică (pentru Bondarel99):

L-am luat la prelungire de abonament, 6 mil parca cu abonamet de 14 euro pe luna. Telofunul la liber costa 13-14... l-am cumparat in luna octombrie.

| mario1234 a răspuns:

Iti spun eu! Uite normal sau in general la formula asta de update a softului unui telefon este facuta singular. Dar in caz contrar poti sa le faci o vizita reprezentantilor sa le zic asa si ei te vor informa si normal ca `ti vor oferi acel upgrade, ca ar trebuie sa le mai oferi ceva, sincer nu cred, doar e pe abonament. Sper sa `ti fost de folos.