| Scarlatina a întrebat:

Mi-am luat un telefon Nokia Lumia 520 care ruleaza pe windows 8, comanda este facuta de la altex. Am o intrebare, de abia am primit coletul si nu stiu cat timp trebuie sa-l las la incarcat pentru prima oara, pentru a se formata. 12 ore sau 24 ore? Doresc sa-mi raspunda la aceasta intrebare doar cei care se pricep in aceasta categorie! Multumesc!
*Dau Funda*

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Iti pot raspunde cel mai bine la aceasta intrebare, Nu trebuie lasat la incarcat telefonul 24/h mai mult ca sigur nu o sa mai fie chiar telefon dupa atata timp cat sta in priza...Il lasi sa se descarce si il ti la incarcat pana a terminat de incarcat acumulatorul complet. Evita sa il pui la incarcat cand ai baterie mai mult de 20% fiecare acumulator are un nr de incarcari limitat, iar daca tu ai baterie 70% ex si il pui la incarcat deja s-a dus un ciclu de nr prestabilit al duratei de viata a baterierie. DECI raspunsul il lasi sa se consume de tot si il pui normal la incarcat, de vreo 5 ani vin direct formatate din fabrica, pentru ca aceasta operatiu inainte cred ca era prea greu de realiazat de utilizatorul final tongue

| Scarlatina explică (pentru manuel72):

Multumesc. Chiar mai lamurit.

| Servicetel a răspuns (pentru Scarlatina):

Astept funda te rog. mersi

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Telefoanele cu tehnologie mai noua nu mai au nevoie de formatare, incarca l pana iti arata ca baterie e full si gata. Oricum telefoanele noi odata ce au bateria plina opresc alimentarea asa ca degeaba il tii 24 ore

| manuel72 a răspuns:

Bateriile de telefon cu ioni de litiu trebuiesc formate pentru utilizare, practic trebuie sa-i faci 3-4 cicluri de incarcare-descarcare.Incarci bateria apoi lasi ca aceasta sa se descarce complet si asta de 3-4 ori.Pentru o functionare de durata, dupa aceste cicluri incarca telefonul cand nivelul bateriei e in jur de 10%.

| AdrianExtreme a răspuns:

Lasa-l 24 de ore

| Dannnyyy99 a răspuns:

12 ore
si-au luat si 2 verisori de ai mei de ala. si asa l-au tinut la incarcat, si tine mult!

| Scarlatina explică:

Daca se poate sa-mi dati si-un site cu niste recomandari pentru telefon?