| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor,
Vreau sa intreb daca stie cineva cum pot dezactiva functia de mms de pe un telefon Samsung galax A5 2017 pentru ca de cate ori scriu un msj si este mai lung de 6 randuri mi-l transforma automat in mms si nu vreau asta, ci vreau sa dezactivez functia asta si nu stiu cum.
Eu am tot incercat de la setari mesaje dar acolo totul este dezactivat si tot asa imi face,
daca stie cineva cum as putea dezactiva functia asta si m-ar putea ajuta.
Va multumesc tuturor.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serviciul MMS se poate dezactiva de la providerul tau nu din telefon. N-ai spus ce provider ai (Vodafone, Telekom Romania sau Orange)? Stiu ca DIGI n-are serviciul MMS.

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Si eu am problema pe S8+

si NU mi-a trimis mesajul din cauza asta si NU vreau sa trimita mms

chiar e ABSOLUT IMBECILA faza, am trimis un sms cu o saptamana inainte care a fost copy/paste din whatsapp si atunci a mers, iar acum nu a mai mers

iar faza e asa, cand depasesti o anumita lungime iti apare o notificare (care nu e interactiva, si care dispare in 2 secunde) care spune "converting message to MMS", ori asta e din telefon, nu din provider, iar la provider oricum il am dezactivat ca NU vreau sa folosesc asa ceva (sunt scumpe si nu am nevoie, DELOC)

eu am rezolvat momentan impartind mesajul in 2 sms-uri mai mici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimbă aplicația mesagerie. Spre ex. descarcă din Magazin Play Textra SMS și expediază prin Textra.

Eu am Huawei P Smart 2019 și atunci când expediam SMS prin aplicația implicită cu care vine telefonul, m-am trezit că destinatarul nu primește nimic. Apoi am schimbat cu TEXTRA și funcționează.