| Ionut3399 a întrebat:

Vreau sa iau un telefon sigilat de pe OLX, evident n-am avut neaparata incredere, am intrebat proprietarul de unde a fost adus telefonul, mi-a zis ca Spania etc. Am luat IMEIUL, l-am verificat pe IMEI info cu si fara plata. Totul e dat ca e in regula, nu e furat, nu a fost activat ceea ce inseamna ca nu e resigilat, asadar. Ce ziceti poate da gres verificarea IMEIULui? Pe toate siteurile a dat ca e ok. Se pot schimba valorile dupa activare?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate fii fals
Ti-a dat imeiul de la un telefon normal pe care-l are el, dar tie iti poate vinde si trimite unul fake.
Sunt mii de asemenea cazuri. Poze cu telefonul lor, si in pachet iti pun o caramida sau o vechitura de acum 20 de ani.

| DoctorWh0 a răspuns:

Da, IMEIul se poate schimba. Din câte am citit, nu este prea dificil. Vezi si tu daca persona arata de incredere, intreaba de ce vinde telefonul, etc...

| amzosoft2003 a răspuns:

Raspunsurile primite sunt pe langa subiect.

Da, se pot schimba valorile si nu dupa activare ci oricand dupa verificare.

IMEI-ul va intra "din senin" in blacklist atunci cand proprietarul va suna la operator sau asigurator si va declara ca i s-a furat sau l-a pierdut.

La fel, daca este cumparat pe abonament si nu este achitat o perioada, vei avea CLEAN la verificare azi si peste o zi sau mai multe, cand se decide operatorul, il baga in blacklist.

Nu conteaza unde il verifici. O verificare azi iti spune cum se prezinta el azi, nu cum va fi in viitor;)

Trust me... verific imei-uri zilnic, de 10 ani...

https://maps.google.com/url?q=https://www.decodare.info