| Catrice a întrebat:

Samsung A71 sau S20?

30 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

A71

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am a71 si e genial. Cea mai buna decizie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A71 este o jucărie pe lângă S20, doar la capitolul baterie are un +.
A71 este un telefon mid-range, celalalt este un flagship cu un display, procesor, GPU și sunet net superior.

https://www.google.com/......https?/url

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde mult de preferinta, la ce il folosesti, de buget si de asteptari.

Pentru a face alegerea corecta iti recomand o comparatie intre review A71 si S21

| Celestina003 a răspuns:

Altele

| Catrice explică (pentru Celestina003):

Sugestii? Recomandări?

| Celestina003 a răspuns (pentru Catrice):

Și eu am luat un telefon pe abonament, și tot așa că tine aveam de ales intre A72 și S20 dar nu, mi-am ales Xaomi.

| InYourPants a răspuns:

Tie iti ajunge un Nokia cu butoane

| Catrice explică (pentru InYourPants):

Treci la somn ca a trecut ora de culcare pentru copilași.

| InYourPants a răspuns (pentru Catrice):

Iti ajunge un Nokia ca sa stai pe TPU
Mai bine tine de banii de la sugar daddy ca vine criza

| jj7700 a răspuns:

Daca sunt la preturi similare, S20 clar. Este mai performant la absolute orice categorie mai putin la baterie si si acolo este strans in favoarea lui A71 - probabil vei scoate 20-30 minute de utilizare in plus pe el dupa o zi de uz intens. Ia in seama si faptul ca S20 este din clasa superioara a telefoanelor Samsung si seria S tinde sa primeasca update-uri Android de securitate cu 1-2 ani in plus fata de celelalte serii, inclusiv A. De exemplu, S9, care a fost lansat la inceputul lui 2018 si il precede pe S20 cu doua generatii, inca primeste update-uri de securitate la fiecare 3 luni: https://security.samsungmobile.com/workScope.smsb

Daca te uiti la modele din seria A comparabile cu A71, dar mai vechi cu doua generatii, A8 si A9 sunt pe ciclul semi-anual de update-uri, in vreme ce S9 este pe ciclul trimestrial, deci primeste de doua ori mai des imbunatatiri de securitate. La anul A8 si A9 cel mai probabil nu vor mai fi suportate (deci vor fi fost suportate pentru 3 ani), in vreme ce S9 va fi mutat pe ciclul semi-anual si va avea in total minim 4 ani de suport. Daca intentionezi sa iti tii telefonul minim 3 ani, cu S20 vei fi mai in siguranta.

| Catrice explică (pentru jj7700):

Diferența nu prea mare, de vreo 300-400 lei acolo.

| Catrice explică (pentru jj7700):

Am avut un S3 luat după vreo 4 luni de când a apărut care m-a ținut pana anul trecut și bănuiesc încă ca a cedat bateria sad (bine, cu o pauza de un an și puțin cat am avut alt telefon) de asta ma gândeam sa merg tot pe seria S ca doar o apărut îmbunătățiri la telefoane din 2013.

Răspuns utilizator avertizat
| jj7700 a răspuns (pentru Catrice):

Atunci depinde de buzunar si de ce vrei de la telefon. Daca vrei sa fie varf de performanta si 300-400 de lei nu sunt o problema pentru tine (de exemplu daca ai venit relativ mare si cheltuieli mici), atunci S20 merita. Daca vrei un telefon mai mult decat rezonabil, nu insisti sa faci poze semi-profesioniste noaptea cu el si nu rulezi aplicatii complexe gen jocuri, editare foto/video, live streaming HD/4K pe el si ai simti cat de cat lipsa a 300-400 de lei, atunci poti merge cu incredere pe A71.

| jj7700 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am rezervari la Xiaomi. Am produse de la ei sunt ok, dar nu mi-as lua telefon. Motivul este simplu: dupa ce Huawei au fost interzisi de americani si Europa de vest si nu mai primste suport oficial Google, sunt reticent sa imi mai pun datele personale pe produse chinezesti. Nu stii cand se vor mai schimba politicile tarilor din vest pe urmatorii 2-3 ani si intra si Xiaomi pe lista neagra si te trezesti ca nu mai poti instala aplicatii oficiale pe el. Asta, plus ca la nivel de corporatii, vanzatorul princial de produse Android (pentru cei care nu merg pe Apple) este Samsung si software-ul de pe Samsunguri tinde sa fie printre cele cu suport foarte bun din partea producatorului in materie de update-uri de securitate.

| Catrice explică (pentru jj7700):

Venit mare și cheltuieli mici...oho cu venit mare vin și cheltuieli multe laughing nu ca as avea salar de 3000-4000 lei ca sa știu cum e să-ți rămână mulți bani după ce achiți datoriile laughing dar ținând cont ca totuși vine iarna și strâng de vara pentru iarna cum ar fi, ma gândeam să-l iau în rate pe max un an. La jocuri e interesul ca la poze nu-s ala de face 100 selfiuri pe zi, dar nici care nu deschide niciodată camerahee hee

| jj7700 a răspuns (pentru Catrice):

Acum nu stiu cum e situatia fiecaruia, dar stiu ca am fost si eu in pozitia in care 300-400 de lei faceau diferenta din a simti ca traiesc si eu luna aia sau nu. Eu zic ca A71 iti acopera nevoile foarte bine - diferentele majore sunt la camere intre cele doua daca mergi catre situatii mai limita, gen noaptea/incaperi intunecate. Daca nu mori sa iti faci selfie la club, nu cred ca merita 300-400 de lei, doar daca poate intentionezi sa tii de S20 4 ani cand ai tine de un A71 doar 3 - atunci se mai schimba ecuatia un pic.

| Catrice explică (pentru jj7700):

Mereu când am luat ceva în special telefoane am mers pe principiul dau un ban, dar știu ca ține.
Sunt luni în care aia 300-400 ajung la 'rasfat' și sunt luni în care ajung sa facă diferența dintre a face foamea pana la salar. Dar cum ziceam ca vine iarna și încălzirea costa...aia e, m-am trezit sa schimb telefonul într-o perioada cu cheltuieli multe sad

Răspuns utilizator avertizat
| jj7700 a răspuns (pentru Catrice):

Da, daca o gandesti pe terme lung eu zic ca S20 te va tine minim un an in plus. Amoriteaza-le pe 4 ani si compara cu A71 amortizat pe 3 ani si cred ca ajungi foarte aproape, dar in favoarea lui S20. Daca il iei in rate, aia 300-400 nu vor mai fi 300-400 o data, ci 25-35 pe luna. Ai dobanda zero macar la rate?

| Catrice explică (pentru jj7700):

Nu știu, era afișat doar prețul. Calculat per total, iese puțin peste prețul afișat cică la reducere.

| Iubireameamika a răspuns:

S 20