| jhon921 a întrebat:

Se poate incarca o baterie de telefon fara sa fie nevoie de telefon? Mi s-a stricat telefonul si nu se mai incarca si am testat pe un alt telefon si bateria e buna doar ca telefonul nu o incarca si e cam fara spor sa tot schimbi bateria intr-un alt telefon. Exista ceva incarcator universal sau ceva care sa incarce doar baterie fara sa mai fie nevoie de telefon?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exista incarcator universal, de la chinezi. E cu doua lamele si trebuie sa faci contactul la fel ca in telefon (plus si minus). Nu e cu fir, e un aparat in care montezi bateria si o incarci la priza. Se incarca mai greu, dar tot primeste curent.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da se poate însă nu cred că exista un încărcător atâte de "universal" încât să se potrivească tuturor tipurilor de acumulatori

| jhon921 explică (pentru sierra1):

Poti sa detaliezi putin? Adica ce variante as avea? Ca pana in data de 2 cand revine lumea la lucru as avea nevoie de o varianta sa-l incarc.

| sierra1 a răspuns (pentru jhon921):

Dacă te pricepi, faci un minicircuit "home made" ce rezolvă treaba. Dacă nu, e mai complicat (sursă de curent constant sau rezistor de limitare a curentului)

| Ak40 a răspuns:

Pune bateria in alt telefon incarc-o si apoi pune-o in telefonul acesta

| jhon921 explică (pentru dannyel86):

In ce magazine gasesc asa ceva? Am fost in media galaxy insa ziceau ca nu au asa ceva.

| dannyel86 a răspuns (pentru jhon921):

In magazinele mici cu electronice si electrocasnice. Sau in piata, pe la tarabele cu produse chinezesti ar trebui sa existe (asta daca nu s-au retras de pe piata).
In magazinele multimedia mari (Altex, MediaGalaxy, Flanco, etc) nu cred ca gasesti.
https://imgur.com/ptvaDJS