| Kcristy a întrebat:

Se poate localiza un telefon inchis?

Răspuns Apreciat de Editori
| omegascar a răspuns:

Ar trebui menționat că ideea asta cum că ceva servicii secrete ar avea posibilitatea de a intercepta telefoane închise este doar atât. O speculație conspirativă fără nici un fel de suport/dovadă reală (pentru oricine care are cunoștiințe minime despre electronică). Asta nu înseamnă că e garantat că nu ar exista o modalitate necunoscută. Telefonul nu este închis doar pentru tine. Este un circuit literalmente decuplat de la sursă. Dacă ar fi ascultat, în timp ce este închis (printr-o metodă care scapă înțelegerii noastre), cu siguranță bateria ar scădea drastic și ar ajunge la 0 în maxim câteva ore de ascultare, contrar asteptărilor ca ea să rămâmă la aproape același nivel la care era înainte să fie stins.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Inchis dar alimentat, DA. (vezi "povestea" cu Bin Laden )

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu.

| PainTech a răspuns:

Un smartphone ( in mod normal ) nu poate fi localizat daca e inchis.

| Evolution a răspuns:

In mod normal nu se poate.
Insa e posibil, avand in vedere ca telefoanele din ziua de azi sunt capsulate (nu le poti scoate bateria), ele raman alimentate. Chiar daca nu iti afiseaza nimic pe display si e "inchis", modulul de soft ramane alimentat si e posibil si gps-ul.
Nu stiu exact in ce consta operatiunea, dar e posibil sa se faca de cineva care se pricepe happy
Daca ai pierdut telefonul si e inchis, cam slabe sanse sa il poata recupera, avand in vedere ca nu esti o persoana importanta la nivel international happy

| alex15ccc a răspuns:

Nu

| Doja a răspuns:

Telefonul e inchis doar pentru tine. Raspunsul este "da" cat timp are sursa de curent.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Un telefon inchis nu poate fi localizat
toate blocurile lui functionale sunt oprite mai putin o parte din alimentare si asa zisul bios care poate porni telefonul oprit in functie de aplicatia care face modificari in setarile la bios si functia de pornire
este ca la un calculator
de fapt mobilele actuale sunt mini calculatoare
deci nu poate fi localizat