| cfrtobias a întrebat:

Se poate sa fie camerele diferite sau daca e megapixel mai mare la Samsung A6 plus si Samsung s10e apare ca e mai mic sa fie camera mai buna la Samsung s10e?

6 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

O camera de 5mp poate face poze mai bune decat una de 10 mp. Cauta asa "cum sa imi aleg o camera de filmat" sau "cum sa aleg o camera foto" si dupa ce iti faci o idee ce si cum cauta "informatii Samsung galaxy 5 " si fa comparatii intre camere. Conteaza si valoarea iso din mediul inconjurator (lumina) etc. In general telefonele sunt pe modul automat. Nu e bun pentru fotografiere pentru ca nu poti controla exact cum vrei. Mama are pe Huawei p20 lite un mod de professional care iti arata informatii iar tu doar mai bagi lumini etc. Nu-s chiar mare fan. Unde e valoarea iso mai mica trebuie lumina multa dar sunt mai detaliat fotografiile. Adica doar fa tu o poza calitativa cu un telefon performant si fa o comparatie cu pixabay

| cfrtobias explică (pentru Ionut58282856):

Pai faza asta nu inteleg cum se poate asa doar cu focus sau altceva

| Ionut58282856 a răspuns (pentru cfrtobias):

Poti reformula? Nu inteleg? De ce e mod automat? Cum functioneaza? Daca intrebi asta pai..analizeaza lumina etc. Din jur si baga un mod automat. Regleaza iso dupa lumina si asa mai departe. Iso daca e jos si e un pic intuneric in camera e aproape neagra poza dar are detalii mai mari. Daca nu intrebai asta pai reformuleaza ca nu inteleg

| cfrtobias explică (pentru Ionut58282856):

O camera de 5mp poate face poze mai bune decat una de 10 mp

| Bizon95 a răspuns (pentru cfrtobias):

In teorie da
DAR NU LA ACELASI PRODUCATOR SI NU LA PRODUSE IEFTINE vs SCUMPE

in nici un caz nu o sa vezi poze mai bune la un Samsung seria J fata de un Samsung seria S de aceeasi generatie, pur si simplu nimeni nu ar mai da pretul mai mare pentru seria S

| Ionut58282856 a răspuns (pentru cfrtobias):

Pai daca nu intelegi de ce o camera de 5mb poate fi mai buna decat una de 10 mb ai internet. Pe scurt nu conteaza doar mb. E ca la un pc. Daca ai o piesa mai proasta o sa mearga si jocul mai prost. Cauta pe internet si gasesti ceva. Nu mai stiu explicatia clara