| Generalgrevious a întrebat:

Seara buna. Am o problema cu telefonul meu Samsung S9+ in ultimul timp bateria telefonului se descarca tot mai repede, de exemplu ieri eram in oras cu prietenii si intr-o ora si ceva bateria telefonului s-a descarcat cu 12 procente fara sa umblu pe el si aveam datele mobile oprit.

Acum 3 luni am fost cu telefonul la service ca sa imi schimbe bateria veche cu cel actual, am mai observat cand umblu pe el sacadeaza.

Dati-mi niste sfaturi ca telefonul meu sa nu mai descarce repede si sa nu mai aiba lag.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca bateria se descarca repede, e posibil ca telefonul sa aiba programe care sunt active, chiar daca tu nu le folosesti. Intra in setarile bateriei din telefon si vezi in ce fel se consuma energia furnizata de aceasta (ce softuri sunt active si care din ele consuma multe resurse). Exista aplicatii in telefon care pot fi oprite si chiar dezinstalate, daca acestea nu sunt utile pentru tine (ocupa memorie degeaba pe dispozitiv).
Bateria actuala a fost cumparata noua sau a fost de la service? Poate chiar ea are o problema, daca oprirea aplicatiilor nefolosite nu rezolva situatia. Trebuie si acest lucru cercetat in detaliu.

| RoCkKiD a răspuns:

Probabil aia de la service ti-au tras o teapa si nu au schimbat bateria, nu ar trebui sa se comporte asa cu bateria noua.