| cfrtobias a întrebat:

Sora mea o primit virusi pe telefon, macar asa o zis si inainte cu o luna, exista antivirusi cu 3 euro cost parca numarul 1446? Sau era ransomware si o trimis pentru aia mesaj? Mentionez ca in Samsung avea oprit antivirusul, cred ca la resetare din fabrica tot oprit era.

9 răspunsuri:
| Protegent a răspuns:

Alea sunt niste reclame care te forteaza practic, sa dai SMS nu la un antivirus, ci de fapt la un serviciu de melodii, jocuri, imagini etc. (asa ceva era prin 2002-2007), dar evident ca nimeni nu le mai folosesti.

Un antivirus pentru Android nu costa 3 euro, costa undeva la 40-60 de lei.

Din pacate, sora ta a dat un SMS la acel numar care i-a luat fie din credit(daca are cartela PrePay), fie cost de 3 euro la abonament.

Spune-i sa incerce, la numarul la care a trimis SMS-ul, sa trimita altul cu textul "STOP" pentru a opri acel serviciu.

| cfrtobias explică (pentru Protegent):

Faza e ca o dat un antivirus cica si o sters si dupa acum nu are oare o afecteaza? sau tot ii ia din credit? am resetat telefon din fabrica dupa o zis, da cred ca nu o fost in chrome nu stiu cum o intrat cu reclama

| Protegent a răspuns (pentru cfrtobias):

Chiar daca i-a dat, a fost ceva fake.
Antivirusi pentru Android sunt de exemplu ESET, Kaspersky, Bitdefender, AVG etc.

Tot o afecteaza deoarece creditul a fost luat din momentul in care a trimis SMS-ul.

| cfrtobias explică (pentru Protegent):

Da daca nu ii da cu stop ii va lua credit iar? cumva?

| Protegent a răspuns (pentru cfrtobias):

Da, pentru ca daca nu ma insel, e un serviciu similar unui abonament, pe care luna îi va lua cate trei euro.

| cfrtobias explică (pentru Protegent):

Vedem luna viitoare oare ii vine ceva notificare? sms ca s-a luat credit

| cfrtobias explică (pentru Protegent):

Daca scrie cu stop oare nu ii ia credit 3 euro?

| Protegent a răspuns (pentru cfrtobias):

In mod normal, nu.

| cfrtobias explică (pentru Protegent):

Am scris la sora mea ce o trimis in sms astept raspuns