| anonim_4396 a întrebat:

Spuneți-mi va rog pe Sony Xperia z5 cum se vad clipurile pe YouTube pe 1080 p (full HD) sau 4k? Mă gândesc că doar filmează 4 k nu și reda pe YouTube că 4 k.

Răspuns Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

E adevarat ca doar filmeaza 4k, (si nici macar asta nu face prea bine, se incalzeste destul de tare si e limitat la 30 minute, spre deosebire de modelele actuale care filmeaza nelimitat, cat tine cardul sau memoria interna.)

Dar imaginea e lacrima, atat la filme 1080p cat si 4K.
(se face downscaling la 1080p, si cand ai un surplus de calitate nu pieri mult.
Pierzi atunci cand faci upscaling de la o calitate mai slaba la una mai buna, pentru ca unde lipseste informatie, nu ai ce imbunatati. La fel daca incerci sa convertesti un mp3 in FLAC - te chinui degeaba.)

Totul tine de raportul marime ecran- numar pixeli.

Pe un telefon cu ecran de 5.2" si rezolutie pe orizontala 1080, se vede mai clar decat pe unul de ~6" si aceeasi rezolutie (cum e trendul in acest an... multe flagshipuri din acest an s-au intors la rezolutie 1080p. De fapt e impropriu zis 1080p, pentru ca a crescut putin numarul de puncte pe inaltime... insa e departe de 2k sau 4k.).

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă înregistrează 4k atunci și redă 4k.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Reda fisiere 4K, (si daca nu ia foc procesorul ala, poate sa redea si 8k) insa nu nativ, caci nu are decat ecran 1080p.
Se face prin downscaling, adica trunchiere de informatie.
O rezolutie 4k are de 4 ori mai multi pixeli decat poate sa redea un monitor 1080p. Din acest surplus, este eliminat atat cat este necesar pentru a ramane 1080p.
Insa un fisier 4k afisat pe un ecran 1080p, arata oricum mai bine decat un fisier 1080p rulat pe un ecran 1080p.

Pe un telefon ce are rezolutia ecranului 1080p, nu poti vedea mai mult decat 1080p.

| WolfyPro a răspuns:

Da ai dreptate, pe Youtube la telefonul tau(display) merge numai 1080p si filmeaza 4k