| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum aflu din ce tara este un Galaxy NOTE N7000, sau daca a iesit versiune oficiala de android 4.1 JB pentru acest telefon?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Întâi să-ţi fie încărcată bateria telefonului ( 100 % ), deoarece actualizarea de software durează ( şi se consumă din baterie ) şi NU trebuie întreruptă!

După aceea intri în meniul telefonului şi dai "Actualizare software", apoi trebuie să aştepţi, va căuta dacă este un soft disponibil şi dacă găseşte îl va instala...

Bănuiesc că această metodă de update ( "on air" ) ai încercat-o şi nu ai găsit update la soft.

Dacă NU găseşti update la soft prin această metodă, atunci să faci update folosind Samsung Kies.

Acest model vine din fabrică cu Android OS v2.3.5 (Gingerbread), upgradabil la 4.1 (Jelly Bean).

Deci, POŢI face şi update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind Samsung Kies pe care-l poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, ar fi preferabil ca ÎNAINTE de asta să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_n7000-4135.php
http://www.samsung.com/......OA-support

http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/SWUP/JSP

Toate cele bune.

| Tudy000 a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi de toate infourile dar ar fi ceva ca ma nelamureste eu am 4.0.4 pe el, asa l-am luat, faza e ca nu pot folosii kies din cauza ca din moment ce instalez kies se dau peste cap driverele sau nu stiu ce dracu se inampla si imi da eroare ca nu stie idul telefonului, daca nu instalez kies merge ok pot umbla la fisiere, dar odata ce am pus kies e gata

| bursuc001 a răspuns (pentru Tudy000):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Din magazin ai cumpărat telefonul direct cu Android 4.0.4?

Dacă DA ( şi bănuiesc că din străinătate ) atunci să încerci să intri pe pagina de suport Samsung a ţării respective şi să descarci de acolo Kies : e posibil să fie o versiune mai nouă şi compatibilă cu Android-ul 4.0.

Dacă nu ai cumpărat telefonul din magazin, atunci e posibil să fie o versiune de Android custom-ROM şi din acea cauză nu-ţi merge Kies ( şi îţi dă eroare ).

Altă idee nu prea am.

Toate cele bune.

| Tudy000 a răspuns (pentru bursuc001):

Faza e ca prima data cand l-am legat si am dat drumu la kies a mers fara probleme iar la soft update zicea ca e up to date,dar acum imi acea eroare tampita cum ca Hardaware ID is missing,iar kies se pare ca e peste tot la fel,degeaba am dat sa il iau de pe siteul Samsung al altei tari ca se downloadeaza o versiune pe care am mai luat-o odata si din ro si de pe siteul oficial,deci faza era ca daca era custom rom nu cred ca mai zicea kies nimic din prima,daramite sa zica there is no new update,din ce am mai citit pe net, faza e ca, driverele telefonului nu sunt sincronizate cu kies, si trebuie sa faca cei de la Samsung ceva, sunt useri si cu S3 care au aceeasi problema ca mine.

| bursuc001 a răspuns (pentru Tudy000):

Păi, dacă prima dată a mers bine Kies, atunci înseamnă că ceva nu i-a "plăcut" ( poate fi şi o problemă cu driverele, cum spuneai ) şi din acea cauză dă eroare acum.

Poţi să-l dezinstalezi, să faci o "curăţare" a regiştrilor ( cu un program special de ştergere a regiştrilor; eu folosesc TuneUp Utilities 2012, dar sunt foarte multe programe de acest gen ), iar după ce cureţi regiştrii şi dai restart la Pc poţi să instalezi iar ultima versiune de Kies.
Acum ar TREBUI să meargă.

Dacă nici aşa nu merge Kies, atunci îl dezinstalezi, cureţi regiştrii şi instalezi o versiune mai veche de Kies ( spre exemplu Samsung Kies 1.5.3, sau altele ), pe care o poţi descărca de la linkul :
http://www.nomericq.net/......93_82.html

La această versiune NU îi dai voie să facă update şi încerci cu ea să vezi dacă-ţi recunoaşte telefonul şi dacă găseşte update la soft...

Totuşi, dacă PRIMA dată când a funcţionat Kies ţi-a dat "up to date", asta înseamnă că NU a găsit update şi softul este "la zi".
Deci, nici acum NU va găsi update.

Asta şi din cauză că noul soft se introduce TREPTAT, în funcţie de ţară şi de operatorul de telefonie.

S-ar putea să mai dureze 1-2 ani până va fi disponibil şi în România acel Android 4.1 (Jelly Bean).

| Tudy000 a răspuns (pentru bursuc001):

Deci am stiri proaspete,am facut cumva sa mearga cu kies pe care il am acum ultima vers,dar dupa ce imi detecteaza telefonul si totul e ok, la Basic Info la Firmware info imi zice urmatoarea chestie:Your device's current firmware version is not supported to update firmware via kies. Curent firmware versiontongueDA:LRT/PHONE:LRK/CSC:LRT(KOR), Telefonul e fabricat in China am citit pe spate si softul ar fi unu oficial de Germania, iti pot zice exact cum ii zice, daca mai dibuiesti ceva......totusi ce sa inteleg eu din tot ce am scris mai sus, ca softul nu ar fi unu curat sa zic asa?
PS am gasit undeva pe un site oficial de android cum ca 4.1 pentru note al meu apare undeva prin Feb.

| Tudy000 a răspuns (pentru bursuc001):

Lasa deoparte ce am zis inainte, am gasit cum sa fac manual update la 4.1.2,cu Odin, ce m-ar interesa daca poti sa imi zici cum sa fac un backup la aplicatii si la restul chestiilor, pentru ca am multe jocuri la care nu as vrea sa pierd salvarile

| bursuc001 a răspuns (pentru Tudy000):

Tot ce am "povestit" mai sus era despre update OFICIAL la Android 4.1 - dacă ştiam că vrei un custom update, atunci îţi spuneam şi despre Odin.

Oricum, poţi face back-up aşa cum este explicat în tutorialul de la linkul http://www.android.gs/......brid-cm9/, la secţiunea "Backup Samsung Galaxy Note N7000"

Toate cele bune.

| Tudy000 a răspuns (pentru bursuc001):

Am facut update oficial de fapt la 4.1.2 dar cu odin pentru ca kies e dus cu pluta, si cum pentru germani deja aparuse JB 4.1 pentru Note mie mi-a mers perfect pentru ca al meu era tot german in materie de soft, deci mersi pentru ca te-ai dedicat sa imi tot raspunzi de atatea ori la fiecare intrebare, faza era ca nu sunt prost in materie de android doar putin asa mediu spre high si acesta a fost primul meu update de genul, pe langa ca am avut doar Sony pana acum si cu acelea e mult mai usor happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Tudy000):

Cu plăcere!

E bine că s-a rezolvat.

O seară plăcută.

12 răspunsuri:
| Lungoci_Maryan_1998 a răspuns:

Scrie sub baterie si a aparatut Jb 4.1

| Tudy000 a răspuns (pentru Lungoci_Maryan_1998):

Dar a iesit pentru model ma refer pentru ca software update zice ca there is no new software

| zipppy a răspuns:

Tara unde a fost fabricat scoate bateria vezi dedesubt iar daca ai o retea wifi activa [intri in meniul telefonului si ai o sectiune software update ]eu asa imi updatez HTC