| SingleForOne a întrebat:

Sunt cam indecis în ce să aleg, Samsung M21, M31, M51, și A71.
Ce credeți?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Dintre toate, cea mai înțeleaptă alegere este M51, pentru că avem cel mai mare scor dpdv al performanței, aproximativ 275.000 spre deosebire de A71 cu 265.000.
M51 are acumulator de 7000mAh, A71 doar 4500. Rezistența ecranului pentru M51 (Gorilla Glass 3+) este de două ori mai eficientă decât Gorilla Glass 3 de pe A71.

Mergi pe M51.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dețin A71 de aproape 1 luna. Dacă îl iei pentru call of duty mobile nu îl vei putea juca în Battle Royale. Se întâmplă ca ecranul sa devina negru sau caracterul tremura pe harta. Te blochezi pe hartă și nu mai poți juca. Și problema nu este de 1 luna sau doua. Cauta pe YouTube "call of duty mobile black screen Samsung Galaxy A71", am găsit și videoclipuri de acum 8 luni. În schimb rulează bine PUBG și Fortnite. Este compatibil și cu Grid Autosport, dacă te interesează. Dar din experiență îți zic, nu da 50 lei pentru jocul Grid Autosport. Eu în 4 zile am cerut banii înapoi la dezvoltator. Grafica și controlul este jalnic. Vrei simulator android, atunci Real Racing 3.

Pozele sunt super atât ziua cât și noaptea. Filmează 4K și bateria se încarcă repede. Astăzi a trecut la android 11, apropo. Cel puțin al meu a primit upgrade la android 11 însă acest upgrade ține și în funcție de telefon, în care țară a fost produs. Te uiți în setări, despre telefon, versiune software furnizor de servici și dacă este trecut ROM/ROM/ROM/ROM atunci primești actualizare.

Dezavantaj este amprenta care este în ecranul telefonului. Se întâmplă sa nu răspundă la prima atingere, poate nici la a doua. Dacă setezi amprenta și aplici folie sticlă pe ecran nu îți va mai recunoște amprenta. Va trebui sa ștergi amprenta și adaugi din nou, dar atunci când o configurezi va trebui sa apeși mai tare pe ecran pentru a-ți citii amprenta. Asta pentru ca trebuie sa treci și de folie. In schimb deblocarea faciala funcționează ireproșabil. Bateria cică este 4500 mAh, dar ii dau mai puțin. Se descarca prea repede, iar vara cum obișnuiesc să plec cu bicicleta pe distante lungi, nu m-aș putea baza cu bateria acestui telefon fără o baterie externă după mine. Pana și vechiul Huawei, după 2 ani de utilizare si mAh mai putini la baterie încă are bateria mai durabilă în comparație cu a71. După părerea mea ecranul la A71 este foarte mare în comparație cu bateria din el.

Apropo, nu prea este telefon, nici smartphone. Am citit pe internet și cică este phablet. Un phablet este între telefon și tabletă. Eu am plătit 1280 lei la reducere pe altex, iar cu husa și folie am ajuns la 1400 lei. Este ok, însă nu as fi plătit 2200 lei cât a fost prețul de lansare.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

M-am uitat pe gsmarena. Practic M51 si A71 sunt acelasi telefon ( acelasi ecran, aceeasi camera, acelasi procesor). doar ca M51 are baterie de 7000Mh si A71 e mai mica. As lua M51 in cazul asta.

| User252426 a răspuns:

A71 prinde mai multă viteză de net ca M51. Este mai bun la poze și la jocuri.

| Timi26 a răspuns:

Acum depinde de ce factori vorbim, daca vrei ca telefonul sa fie unul de un buget mai mic alege unul dintre cele din seria M, daca vrei ceva cu performante mai bune iti recomand sa alegi A71, eu am A70 si merge super si isi indeplineste cu succes treaba, deci un A71 clar ca va fi mai bun, sper ca te-am ajutat