| multiclorus a întrebat:

Tata are o problemă.
Nu îi mai merge semnalul 4G și nu știe ce să facă...
Mă poate ajuta cineva!
Dau panglică!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Schimbă poziția, du-te in centru, restart, sau schimbă tel-ul

ps - panglica nu se dă, se taie

| Andreeush a răspuns:

Dă un restart la datele mobile ori contactează furnizorul de internet.

| Bizon95 a răspuns:

Date mobile le inchizi si le deschizi din nou, vezi daca merge
bagat in mod avion, vezi daca merge dupa aia
da un reset la network in telefon, asta v-a sterge toate parolele si wi-fi-urile existente, dar... deh
in orice caz, sa verifice daca setarile APN-ului sunt corecte in functie de ce provider de telefonie mobila are

pana la urma poate sa dea si un reset total la telefon... in disperare de cauza!

daca nimic nu merge, atunci service/garantie

| cfrtobias a răspuns:

Ce telefon are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa contactezi operatorul de telefonie fie pe email sau telefonic. Specifici numărul de telefon, problema și ei vor da o resetare a serviciului internet 4G. Apoi va trebui sa închizi și sa redeschizi telefonul. Bineînțeles, mod rețea trebuie sa fie setat pe auto ( 2G, 3G, 4G). Daca nici asa nu funcționează, atunci problema la telefon și necesita atenția service.

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori schimbat pe un telefon mai nou tongue

| armiaso a răspuns:

Daca e telefon pe Android, cel mai probabil e, in functie de versiunea de Android intri la connections/network/sau cum se mai numeste meniul, fiind multe versiuni si cauti modul de date selectat pe cartela respectiva, trebuie neaparat sa fie LTE/3G/2G, nu 2G sau 3G si se rezolva.

| krt0f1oR a răspuns:

Da un restart la telefon si incearca iar, eu asa faceam cand nu mai aveam semnal 4G, posibil ca la tine sa fie alta problema, dar incearca totusi.

| Popescu_Elena_1993 a răspuns:

Incearcă pe rând:
- oprire -> pornire date
- daca nu merge, incearca restart la telefon
- daca nu merge nici asta, incearca resetare
- daca nici asta nu merge, du-l la reparat