| heelpme a întrebat:

Telefon mobil ASUS ZenFone 2 Laser ZE500KL, Dual Sim, 16GB, 4G.ce pareri aveti despre el?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu recomand marca Asus la nimic laptop/smartphone etc faci cum vrei tu
uite o parere

review scris de
Florin
acum 3 luni
7 persoane au considerat acest review util.
Mă așteptam la mai mult...
Review pentru: Telefon mobil ASUS ZenFone 2 ZE500CL, 16GB, 4G, Black

Este adevărat că telefonul este foarte accesibil ca preț, dar pe mine m-a dezamăgit în așa măsură, încât l-am returnat la scurt timp după achiziționare.
Mi-a plăcut construcția solidă (deși pare un telefon greu în comparație cu alte telefoane cu ecran de 5 inchi), funcția de activare a ecranului prin „double tap", interfața și aplicațiile Asus și cam atât.

Primul aspect negativ care m-a deranjat a fost luminozitatea ecranului, situată sub nivelul oricărui telefon pe care am avut ocazia să-l văd, inclusiv mai slabă decât cea a vechiului meu Orange Rono pe care doream să-l înlocuiesc cu acest Asus.
Mai mult decât atât, am avut impresia că senzorul de lumină nu-și prea face treaba, ecranul rămânând la fel de întunecat, indiferent de condițiile de iluminare din exterior. Odată reglată manual la nivelul maxim, luminozitatea este acceptabilă, dar nici aceasta nu face față în exterior. Într-o zi însorită, poți să-ți iei gândul de la fotografiere sau filmare pentru că nu vezi mai nimic pe ecran.

Al doilea lucru pe care l-am observat a fost faptul că telefonul se încălzește mai mult decât ar trebui la simpla navigare prin meniuri sau la instalarea unei simple aplicații din Play Store. Știu că este normal ca unele telefoane să se încălzească, dar la acest model inclusiv ecranul era neplăcut de cald. Nu cred că acesta este un aspect normal.

O altă... Ciudățenie a fost camera frontală. Orientată perpendicular spre față, aceasta afișează pe ecran doar jumătate din fața utilizatorului, fiind necesar să orientez telefonul puțin în diagonală pentru ca fața să apară în centru, de parcă această cameră ar fi fost montată strâmb.
Camera principală, din nou în comparație cu vechiul telefon Rono (sau ZTE Blade Vec 4G), mi s-a părut mediocră. Culorile mult prea saturate pe auto, focalizare lentă și nu te prea lasă să te apropii de subiect pentru un macro. Rono are o cameră incomparabil mai bună.

Sunetul, nici prea puternic, nici de calitate. Sună înfundat și metalic, nu m-a impresionat deloc, nici chiar prin căști. Am telefoane mai vechi și chiar non-smartphone care se aud mai clar și mai cald.

La toate astea se mai adaugă și lipsa completă a iluminării pentru butoanele capacitive. Deși e simplu de învățat unde se află fiecare, tot există o senzație de nesiguranță când lucrezi cu el în întuneric.

Apreciez firma Asus și produsele pe care le fac pentru PC, dar cu acest telefon m-au dezamăgit.
Poate am nimerit eu unul cu probleme, și sper să fie așa, pentru că sunt dispus să-l cumpăr din nou dacă am ocazia să testez la cineva unul care funcționează conform așteptărilor, însă asta ar însemna un slab control al calității din partea Asus.
Pentru toate astea, nu cred că merită mai mult de 2 stele, deși îi lipsea foarte puțin să fie un telefon de 5 stele în categoria sa de preț și dotări.

| heelpme explică (pentru RAY):

Dar telefoanele din marca Lenovo cum sunt?

| RAY a răspuns (pentru heelpme):

Alta firma de rahat, cumpara ceva cu nume LG, Samsung, Nokia, HTC, ce buget ai?

| heelpme explică (pentru RAY):

700 lei, nu tin neaparat sa fie nou. vreau ca bateria sa tina cel putin o zi, iar calitatea pozelor sa fie una buna si sa nu mi se blocheze telefonul.

| RAY a răspuns (pentru heelpme):

Las ca voi vedea bine

| heelpme explică (pentru RAY):

Ce anume?

| LoveGbr a răspuns:

E bun telefonul!
Eu am Iphon 6S