| SingleForOne a întrebat:

Știe cineva ce tip de Gorila Glass are ecranul de la Samsung A72?

S-a lansat în urmă cu o săptămână, iar unii spun că este de tip 5, alții de tip 3. Pe GSM Arena sau pe alte site-uri oficiale de review și specificații nu menționează deloc.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Majoritatea surselor spun ca are Gorila Glass 5.
Daca A52 are acelasi tip de sticla, cu atat mai mult A72 nu are cum sa aiba versiunea 3. Din ce am citit intr-un articol, modelele A52 si A72 seamana fizic intre ele.

| GPA a răspuns:

Din punct de vedere al ecranului, al construcției displayului, A72 folosește, de asemenea, Gorilla Glass 3 pentru sticlă securizată. Diferența la ecranul pentru A72 este frecvența (rata de refresh mai mare) la 90Hz. A72 are certificarea IP67, adică rezistență la apă/nisip/praf.

Doar dacă vorbim de ecran/display, sunt identice, excepție făcând rata de refresh a display-ului. Au aceeași sticlă securizată (Glass 3), același tip de ecran.

| Skarr a răspuns:

Cel mai probabil Gorilla Glass 5. Îmi vine greu sa cred că mai folosesc gorilla glass 3 după atât timp. Și a72 nu e nici telefon foarte ieftin sa aibă 3. E mid range. Deci eu zic gorilla glass 5

| User252426 a răspuns:

Eu cred că 5