| anonim_4396 a întrebat:

Știți cumva câți bani s-ar da pe un telefon j5 2016 la amanet?

Răspuns Câştigător
| Andreea930 a răspuns:

Pai logic daca l-ai pus la 600 ...nu iti ofera nimeni atat pe el, cu banii aia gasesti si j7 din 2017 cu putin noroc. succes oricum!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

150 lei.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu exact dar ia in calcul ca amaneturile de elctronice ofera bani imprumut si nu ofera contravaloarea second hand a prodsului.
Cred ca ofera undeva la maxim 50% din valoarea de piata a produsului asta inseamna ca daca un produs valoreaza 1000 de lei ei ofera 500 de lei imprumut. Acum tine cont ca in cazul in care ridici acel produs ai de achitat suma + comision.
Niciun amanet nu are acelasi comision, difera toti intre ei la fel si evaluarea adica suma pe care ti-o da propriu-zis.
Pe acest telefon mare lucru nu iei pe el, vad pe net ca se vinde cu 400-500 lei maxim.
Daca ai alt telefon si nevoie de bani il vinzi altfel cred ca primesti pe el maxim 200 de lei.
E doar opinia mea, nu este neaparat 100% valabil.
Dar toate amaneturile din orasele mari au siteuri proprii, poti suna si intreba cat iti ofera imprumut sau cum se cheama la ei pe telefonul tau.
Cand iti amanetezi telefonul nu uita ca faci contract de amanet cu amanetul respectiv.

| Andreea930 a răspuns (pentru Simpatic):

De ce se face contract? Sora mea a vândut un s8 și nu a făcut nici un contract. A dat telefonul și i-a dat bani

| Simpatic a răspuns (pentru Andreea930):

La amanet de electronice sau cuiva pe strada, ca asa pe strada am vandut si eu electronice la cumparatori prin intermediul olx.
Vezi tu este nevoie de un contract pentru ca dupa ce ai lasat la amanet un telefon de ex. te duci la politie si il declari furat si zici ca xulescu ti l-a sustras din buzunar si apoi la dus la munca (aici in speta unde munceste el la amanet) si l-a scos la vanzare. Am dat un exemplu aiurit nu-mi sari in cap.
Faptul ca l-a cumparat e una iar cand amanetezi ceva este alta, in acel asa zis contract de amanet se trece un termen, un comision, daca depasesti acel termen obiectul intra in posesia amanetului, de aceea ai nevoie de un contract cand amanetezi si alta este cand vinzi.
Faptul ca cineva de la amanet cumpara fara a incheia un contract de vanzare -cumparare este alta treaba si duce la evaziune dar nu asta este problema discutata aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine il vinzi pe net, scoti mai mult.

| Andreea930 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am încercat, l-am pus pe olx cu 600 lei că este aproape nou! După accea am schimbat prețul și tot nu am reușit să îl vând

| Andreea930 a răspuns (pentru Andreea930):

Pai logic daca l-ai pus la 600 ...nu iti ofera nimeni atat pe el, cu banii aia gasesti si j7 din 2017 cu putin noroc. succes oricum!