| BalasaOctav a întrebat:

TPU, am nevoie de ajutorul tau!

As dorii sa stiu daca se poate folosi numarul meu de telefon pentru a se da mesaje, dar nu de pe telefonul in care este bagata cartela cu numarul meu.

Daca da, as dorii sa stiu cum pot localiza persoana care foloseste numarul meu de telefon.

Intreb acest lucru pentru ca am verificat factura de telefon si este incarcata cu 40 euro din sms-uri cater numerele 7443 si 24610.

Eu nu am dat aceste sms-uri si ma trezesc cu cost suplimentar imens.

Va rog din suflet, AJUTATI-MA!

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu. nu este posibil.
fie cineva iti foloseste telefonul, fie ai un serviciu activat,

si cel mai probabil in cazul in care ai un smartfone, sa ai o aplicatie care ai downloadat-o si iti trimite mesaje fara acordul tau.

daca ai descarcat aplicatii de android din alta sursa decat google play, asta este riscul.

ca sfat in general pentru toata lumea. CITITI PERMISIUNILE necesare aplicatiei. inainte de orice instalare sunt afisate permisiunile necesare aplicatiei. daca aplicatia cere access la functiile de trimitere/citire sms, sau apeluri NU INSTALATI.

| Maioru a răspuns:

Nu conteaza telefonul, ci cartela sim. Daca nu dai sms de pe cartela ta nu are cum sa apara din alta parte.Esti sigur ca esti singurul utilizator al telefonului pe care-l detii? Un frate, o sora, un prieten, un parinte sau mai stiu eu, o iubita?