Întrebare recomandată | alexfotbalpoli a întrebat:

TPU daca ma joc cu telefonul sau tableta atunci cand se incarca se poate strica bateria?

26 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

NU! Petru-ca atata timp cat se incarca bateria/acumulatorul jocul/tableta consuma energie/curent deci nu poate sa aiba o problema (de incarcare a a acumulatorului/bateriei)STAI LINISTIT fiecare aparat are inclus o protectie pentru supra sarcina!(daca stii cei aia)dar nu conteaza! JOACATE LINISTIT CU SURSA DE INCARCARE CONECTATA! Cu asta viata bateriei/acumulatorului se prelungeste!
P.S. Dar incarcarea completa va dura mai mult!

| Konata a răspuns:

Din cate stiu eu, jocurile de pe telefon\tableta au fost puse tocmai pentru a fi jucate. big grin

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Eu am un Samsung Galaxy S3 şi îl folosesc chiar şi când se încarcă şi nu are nici o problemă. Până acum nu am avut neplăceri cu el. Deci joacă-te liniştit.

| Rax a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

In timp va incarca mai greu bateria si se va descarca mai repede.am patit o dupa 3 ani, cu s3-ul.

| panther2007 a răspuns:

Interesanta intrebarea ta iar raspunsul meu sper ca te va lamuri complet
Orice acumulator are un ciclu de incarcari(adica durate vietii sale exprimata in numar de incarcari complete)
Asa ca in mod normal atunci cand telefonul/tableta este la incarcat iar tu unu te joci nu ar trebui sa pateasca nimic.
Ei bine nu e chiar asa...
De ce spun asta?
Simplu de exemplu un laptop il poti folosi pe baterie sau pe curent, dar este recomandabil atunci cand il folosesti doar pe curent sa ii scoti bateria pentru ca distruge lichidul din ea.
Lucrul acesta este valabil si in cazul telefoanelor/tabletelor
In momentul in care te joci in repetate randuri in timp ce bateria se incarca ai sa observi singur ca ea se incinge, lucru ce nu este tocmai normal!

| bamse23 a răspuns (pentru panther2007):

Nu mai baga omul in boale cu nestiinta ta... Mai stiu eu unul care tinea bateria la laptop scoasa sa nu se strice (sau in cazul tau se distruge lichidul laughing ) si cand s-a luat curentul i-a pocnit HDD-ul. Dupa ce i l-am schimbat s-a hotarat sa foloseasca bateria. Numai ca bateria intre timp decedase datorita nefolosirii. Deci daca vrei sa te tina gadget-ul tau cat mai mult scoate-i bateria si tine-o in beci la rece si pe el pune un mileu ca sa nu se aseze praful pe el. Nu se va strica nicidata pentru ca nu umbli cu el. Lasand gluma la o parte, un acumulator are un numar limita de incarcari descarcari cuprins de regula intre 500 si 1000. Mai mult decat atat au o durata de viata de aproximativ 2 ani. deci daca faci 2 X 356 = 712 zile. Eu spun sa-ti folosesti gageturile in scopul pentru care le-ai cumparat fiindca nu ai dat bani ca sa te uiti la ele. Rolul acumulatorilor e sa se incarce si sa se descarce.
P.S. Orice acumulator in timpul incarcarii se incalzeste, mai mult sau mai putin. Dar se incalzeste.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrup a răspuns:

Da se poate.

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Eu asa fac laughing
daca te joci cand e pus incarcatorul se incarca mai greuwinking
poti sa'l strici daca il scoti de la incarcat si il pui la loc si faci asta mereu
funda happy

| Pisicamop a răspuns:

Nu.

| akaMarian a răspuns:

Nu eu ma joc mereu pe telefon si nu mi se intampla nimic la telefon! Deci joacate acolo in continuare! big grin

| deyutz95 a răspuns:

Nu are.dar daca vrei sa se incarce corect bateria lasa-l in pace

| tgiabberriieul a răspuns:

In conditii normale, nu.

| Anonymous989 a răspuns:

E recomandat sa nu te joci dar si eu ma joc pe telefon asa mereu si il am de 2 ani si 2 luni si nu am patit nimic.

| Alecs2014 a răspuns:

Este posibil, dar oricum la ce baterii sunt in ziua de azi, sigur se va strica la un moment dat happy.

| Rusu_Cozmin_1995 a răspuns:

Daca te joci prea mult cand se incarca e posibil ca bateria sa se suprasolicite.Mai bine o lasi sa se incarce si dupa te poti juca calm.

| SiposDavid a răspuns:

Nu chiar.Eu vb prin mesaje in timp ce se incarca, adeseorri ascult muzica.Totusi nu este asa de indicat.dar de stricat nu cred ca se poate.

| Olldcs_Ana_1997 a răspuns:

Nu se poate intampla nimic! :* te poti juca linisit happy

| Alexa12girl a răspuns:

Hei...Bateria, din cate stiu eu, nu pateste nimic. Se poate strica insa mufa in care bagi incarcatorul. Daca misti prea mult tableta, mufa se largeste, se strica conexiunile si nu se mai poate incarca. Crede-ma, chiar azi am patit-o cu tableta din cauza asta. Sper ca am fost de ajutor.

| Dascaliuc_Ionel_1999 a răspuns:

Da se poate

| Bombonika2000 a răspuns:

Da, se poate. Eu mi-am stricat incarcatorul de la tableta caci ma jucam in timp ce se incarca... miscam tableta si se misca si incarcatorul, intelegi? Iti recomand, pentr a evita orice intamplare neplacuta sa nu te joci in timp ce se incarca happy Funda?

| Nike920 a răspuns:

Nu se poate strica.

| MadaDragomir a răspuns:

Nu ..nu se intampla nimic

| gogualexandru a răspuns:

Nu se poate intampla nimic atata vreme cat nu te atingi de baterie in timp ce se incarca laughing totusi, exista o posibilitate ca bateria sa cedeze putin, dar nimic extrem de grav... uite exemplul meu: am o tableta de la allwiew iar pe eMAG scrie ca bateria tine max 5-6 ore ma joc pe ea in timp ce se incarca cam tot timpul si cand o scot cu baterie full ma tine 2-3 zile rolling on the floor

| Dumitrache_Valentin_1988 a răspuns:

Am sa folosesc si eu tel asa la incarcat nu cred ca este vreo problema am citit pe aici si pare ok