| Czjanbssbxjkckxkskkwekddbdnskaaklalspxclkdk a întrebat:

Uff deci cred ca telefonul s-a infectat cu virusul trojan dacă resetez telefonul și șterg tot ce am pe el o sa dispară? Am iPhone. Și cum aflu câți viruși are telefonul/calculatorul?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Produsele Apple nu iau virusi, nu baga in sama ce mesaje iti vin, nu sunt de la apple.Sunt multe chestii care te pacalesc sa instalezi tot felul de programe, ba ca iti curata calc, ba ca nu stiu ce bine or sa fie, dar acestea nu-s produse Apple, nici macar nu-s autorizate de Apple sa faca ceva.
Si mie la fel apareau tot felul de chestii, asta curata sa vezi dupa cum o sa fie si povesti de genul asta.Am fost la Apple la magazin si au zis noi nu avem antivirus pentru ca nu avem nevoie laughing zic dar uite este mackeeper ala sau cum so numi cei cu el? A zis e treaba mea ce fac, dar ala nu-i produs de la ei, ei nici nu fac produse de genu asta, adica antivirus.Deci telefonul tau sau calc tau Apple nu are nici un virus. Ignora mesajele, cel mai indicat este sa le stergi de tot, cum vezi cati vine un mesaj de genul asta nici nu deschide, inchidel, stergel dupa caz.Eu folosesc produse Apple de ceva ani buni si niciodata nu am avut vreun virus,si intru peste tot,intru unde imi spui,unde calc cu wind se fac praf eu nu patesc nimic laughing.de telefon sincer nici nu am auzit la cunoscuti sa aiba vreun iphone cu virus si mai toti cunoscutii au iphone. Daca tu vrei sa resetezi ce spui salveaza ce ai pe icloud apoi reseteaza,se sterge tot,pui la,loc si aia e.Dar eu zic ca nu ai nimic nici un virus.

Vad unia iti recomanda sa instalezi nu stiu ce programe, eu zic sa stai linistit, nu instala nimic, asta pentru ca Apple nici nu recomanda sa instalezi ceva.Cel mai indicat este sa intrebi pe website la Apple, e moca sa intrebi, nu te costa nimic.Asta sa fii tu lamurit,sa nu spui ca te luasi dupa mine sau dupa alatii, mai bine ca aia eu zic ca nu stie nimeni.
Un sfat daca pot sa dau, in cazul in care folosesti produse Apple si vezi ca merg incet, sau nu mai raspund la comenzi, inchidel de tot, deci turn off apoi deschidel iar si totu o sa fie parfum laughing eu asa fac odata la luna sau la 2 luni, sting telefonul de tot, il las 1-2 minute dupa care il deschid si functioneaza struna.Chiar daca nu am probleme asa fac ca nd miaduc aminte.Calc normal il inchizi mai zilnic, dar telefonul aproape niciodata, asa ca atunci cand vezi ceva care nu-ti place inchide si deschidel iar.E ca si reparat laughinggarantat

| xerxes1 a răspuns:

Ai instalat prea multe aplicatii dubioase.
Mai da jos din ele ca scapi si de asa zisii virusi.
Ai Iphone adica un telefon, nu o pocnitoare pe win sau Android.

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Domnu',am gasit o pocnitoare.Ce fac cu ea?happy

| BlueRoby35 a răspuns:

Pentru iPhone chiar ar fi bine sa il resetezi si dupa aia sa instalezi un adblock bun ca si AdGuard.

Daca vrei sa aflii cati virusi ai doar cauta un antivirus gen malwarebytes, avast sau kasperky. Pentru iphone cauti avira in appstore.

Daca crezi ca si calculatorul are virusi atunci sunt cativa pasi pe care sa ii iei ca sa stii sigur ca ai scapat de virusi si trojani urati. Dar sa stii ca virusii de pe calculator nu au cum sa infecteze un iPhone.

1. Intai si intai, du-te la https://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/dl/10/ si descarca exe-ul de acolo si ruleaza-l. Iti inchide toti virusii care iti ruleaza in background.

2. https://downloads.malwarebytes.org/file/mbam_current/ pentru ca unul dintre cei mai buni antivirusi, si dai threat scan.

3. http://get.hitmanpro.com/ Si in ultimul caz ca sa fii sigur descarca si asta si fa un "one time scan", dar o sa iti trebuiasca sa iti scrii emailul in program ca sa iti si curete ce gaseste.