| JuSt222 a întrebat:

Un prieten si-a cumparat iphone 5 de la un tip..Am impresia ca este furat ( sunt multi care se ocupa cu din astea), l-a luat de pe okazii...
Daca i-am dat contul meu de AppStore si a luat jocuri pe el, risc ceva in caz ca este localizat prin gps etc?

4 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Sa-r putea sa te contacteze politia in legatura cu el, asa ca vinde-l si tu pana nu ramai pagubit.

| mgtow a răspuns:

Nu, contul online nu are legatura cu telefonul. Telefonul daca nu are localizator integrat nu are ce sa-i faca mai ales in general, cand cineva isi ia un mobil nu se preocupa de faptul ca il fura si il lasa cu setarile sigurantei de fabrica. Ma insel ca il va gasi, doar daca va folosi codul IMEI pentru blocarea lui atunci isi ia ramas bun de la el.

| JuSt222 explică (pentru Seepty):

Nu este al meu...

Stai linistit ca nu este furat. Daca era furat nu putea sa schimbe vechiul cont de AppStore/iCloud fara sa aiba parola fostului proprietar, iar daca iPhone-ul ar fi fost resetat tot cerea parola fostului proprietar pentru a putea fi activat. Crede-ma folosesc produsele Apple de cativa ani si de 1 an cu noul soft iOS 7 este extrem de securizat un iPhone. Daca ar fi furat nu ar putea nici sa puna aplicatii pe el fiindca nu putea scoate contul fostului proprietar fara parola.