| adiboss02 a întrebat:

Un telefon bun raport calitate-pret Samsung sau iphone

15 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Am gasit chestia asta pe Intenet:

17 Motive pentru care sa iti cumperi iPhone X:

1. IPhone X nu costa mult, esti tu prea sarac.
2. IPhone X e asa de tare ca daca, cade pe jos se sparge Galaxy S8-ul altcuiva.
3. IPhone X e asa de puternic incat daca stergi un numar din agenda acea persoana moare in viata reala.
4. Cand folosesti GPS-ul de fapt tu stai pe loc si pamantul ti se misca sub picioare.
5. Cand activezi modalitatea "Do Not Disturb", iPhone X stinge toate telefoanele prietenilor tai.
6. IPhone X are un ecran asa de definit ca daca te uiti la un film, actorii se simt observati.
7. IPhone X are marul intreg si in plus mai e si bio.
8. IPhone X e asa smecher incat husa lui e alt iPhone X.
9. Incarcatorul de masina pentru iPhone X nu incarca telefonul, ci masina.
10. Pe pagina Apple langa sectiunea de unde poti cumpara un iPhone X este si sectiunea de unde un iPhone X te poate cumpara pe tine.
11. Si iPhone X se poate conecta la Bluetooth. Cu lumea de dincolo.
12. Cand un iPhone X cade, stelele isi pun o dorinta.
13. Siri din iPhone X stie unde se afla Elodia.
14. IPhone X nu are modalitatea avion, avionul are modalitatea iPhone X.
15. Calculatorul din iPhone X poate sa imparta la 0.
16. IPhone X e asa de realistic ca daca vrei sa te uiti la un film XXX iti trebuie prezervativ.
17. Daca suni un numar inexistent cu un iPhone X, acel numar incepe sa existe

| TheRealFantasy a răspuns:

Nu ai si un buget maxim, niste preferinte? laughing

Pana in 1000 lei:

Samsung Galaxy C5
https://m.emag.ro/......DJ0FQ2BBM/

Este net superior altor telefoane "ieftine" Samsung precum J5, J7, A5, A3 (2016), daca gasesti un A5/J7 (2017) in pretul asta merita, dar altfel nu prea exista oferta mai buna.

Pana in 1500 lei:

Samsung Galaxy C5 Pro (cel mai bun raport calitate pret pentru Samsung)
https://m.emag.ro/......DPCT19BBM/

Pana in 2000 de lei:

Samsung Galaxy Note 5
https://m.emag.ro/......DL66MYBBM/

Galaxy S7
https://m.emag.ro/......DJXR03BBM/

Galaxy C9 Pro
https://m.emag.ro/......DF61L7BBM/

Mai scump de atat poate ar merita doar:

Galaxy S8
https://m.emag.ro/......D1XVG7BBM/

Galaxy Note 8
https://m.emag.ro/......DQ70GKBBM/

Dupa cum vezi nu prea sunt fan iPhone (Apple in general), nu merita ca raport calitate pret nici peste Samsung, au tehnici de marketing prea agresive si proaste. Daca vrei sa cumperi un telefon doar pentru ecran si camera atunci ia-ti mai bine un aparat foto si de ecran vezi tu dupa.
P.S.: Scuze pentru romanul asta. rolling on the floor

| adiboss02 explică (pentru TheRealFantasy):

E buna seria C?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru adiboss02):

E buna seria C, uita-te si la review-urile produselor de pe eMAG si pe Youtube si te vei convinge.

Piata romaneasca nu prea are modele tip C de la Samsung fiindca initial au fost facute pentru piata asiatica, chiar asta e singurul dezavantaj, telefoanele astea (C5, C7, C9) vin la pachet cu incarcator cu mufa pentru asia dar au adaptor pentru priza europeana (inclusiv Romania), practic functioneaza la fel dar va fi o extensie deci putin mai mare.
Performantele sunt superioare clasei S, nu am auzit pe cineva sa se planga vreodata de un C5 sau C9.

P.S.: Tipul cu iPhone e putin ramas in urma, no offense dar cel mai ieftin iPhone 7 acum e 2400-2500 de lei, doar sa il iei de pe olx/okazii mai ieftin.

https://www.compari.ro/......346175906/

2.000 de lei = 20 de milioane lei vechi (parerea mea ca este un pret la limita rezonabilului pentru un telefon mai mult decat decent, 3000 ar fi deja putin piperat, ar trebui sa fie foarte bun)

Ca idee, exista si alte marci in afara de Samsung si Apple care fac telefoane bune, depinde si ce vrei tu sa faca si ce buget ai (inca nu ne-ai spus :D ).

| adiboss02 explică (pentru TheRealFantasy):

Merita cumparat de pe olx sau okazii?

| adiboss02 explică (pentru TheRealFantasy):

Am si eu Android dar am auzit ca Ios ruleaza mult mai repede si nu se blocheaza

| TheRealFantasy a răspuns (pentru adiboss02):

Da, ruleaza mai repede pentru ca are soft optimizat bine dar este inutil (parerea mea) pe langa ce dezavantaje are hardware (componente fizice).
Ca sa iti faci o idee, bateria de pe Iphone X e de 1800 mAh, majoritatea telefoanelor normale Android (decente, peste 300 de lei) au baterii de 2600-3000 mAh, doar LG-urile si Nokia-urile cu sina si clapa de acum 10 ani aveau 1800 mAh sau mai bine.
Procesorul e slab, pe iPhone X merita fiind hexa-core (6 nuclee) si optimizat foarte bine, camera e decenta in general de la 4s in sus, cea de pe iPhone X este chiar foarte buna, dar nu fenomenala, avand in vedere pretul telefonului.

Ideea in mare e ca daca il gasesti la un pret "ok" sa zicem ca e ok, dar marele dezavantaj e autonomia bateriei slaba si pretul prea mare de obicei pentru serviciile pe care le asigura telefonul; daca poti gasi un Android care face aceleasi lucruri dar sa fie mai ieftin de ce te-ai mai obosi sa dai bani in plus? doar e un telefon, nu o casa sau o masina ffs.

Nici Android nu se blocheaza, de la 6.0 in sus este foarte ok optimizat, daca este curat si nu cu un "skin" plin de inutilitati atunci va rula foarte ok, se blocheaza doar daca il suprasoliciti tu. Majoritatea smartphone-urilor cu procesor octa-core peste 2 GhZ nu au probleme cu asa ceva.

Se merita daca il iei de pe olx sau okazii daca poti sari peste 2 aspecte:
- nu vei mai avea garantie la el probabil si daca inca mai are cine vinde telefonul pe olx/okazii va fi mai scurta de 2 ani
- o sa iti ia ceva sa gasesti un anunt serios cu un pret decent si poze reale (mare atentie, daca nu are poze reale si nu raspunde la telefon - apeluri, nu mesaje - poti ignora anuntul, daca ai de gand sa cauti pe olx/okazii)
Un iPhone 6s/7 la 1500-2000 de lei ar fi foarte ok de exemplu, cu o garantie eventual ar fi bine chiar. 6s e cam ca 7, e o tehnica de marketing enervanta, cresc performanta cu foarte putin de la un model la altul doar ca sa faca mai multe pe an (=> mai multi $$).

| adiboss02 explică (pentru TheRealFantasy):

Ai cont Facebook sa vorbim mai multe acolo?

| DonGiani a răspuns:

Samsung

Răspuns utilizator avertizat
| skaterboi2002 a răspuns:

Un buget? daca pana in 2000 lei iti poti lua un iPhone 7, asa cum mi-am luat si eu! Numai sa vezi ce rapid se misca si poze extraodinare face!

| ProCyberbully a răspuns:

IPhone X

| JackR a răspuns (pentru ProCyberbully):

Ca sa existe un raport bun calitate/pret, la 1100+ Euro, ar trebui sa faca masaje, cafea si sa scoata cainii in parc in locul meu!