| SweetiMary a întrebat:

Urgent! Bună TPU! Am nevoie urgent de ajutor! Am cumpărat ieri un "Samsung galaxy S5" care a rezultat că e clon identic ca realul,mda...mi-am luat țeapă -_- i-am zis jegului de proprietar să îmi dea banii inapoi că dacă nu îl denunț, nu vrea să raspunda nimeni nici ma-sa nici iubita lui să îi *** în...straight face ...problema e asta,dupa ce i-am zis că îl denunt nu stiu ce naibi s-a intamplat și telefonul nu se mai deschide, cand l-am luat totul era ok...mă gandesc că l-a blocat prin imei... poate fi asta sau are problema cu andocarea? vă rog ajutor. Telefonul e la incarcat da nu îmi da nici macar 1 semn de viata,apas sa-l deschid se pune ecranul pe negru aprins și apoi se inchide...în telefonul ala este toate datele proprietarului de aia cred că poate a facut gunoiul ala ceva, și mai i-am dat și ban de ban pe replica asta amarata -_- ce să fac? Vă rog ajutor urgent! Funda cui mă ajuta...

Răspuns Câştigător
| TheKings a răspuns:

Poti sa faci o reclamatie la politie pentru teapa. Poate nu ii merge bateria, incearca sa cumperi alta sa o pui si uitate daca merge.Bafta si ai grijawinking Asta e Romania

3 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Replica aia costa sub 400 de lei din cate stiu si este o chinezarie ordinara. Incearca sa intri in recovery (daca are asa ceva) cu combinatiile de butoane Volume Up, Home si Power si apoi dai hard reset.
https://www.youtube.com/watch?v=URz_AzAt-44
Oricum teapa e MARE!

| panther2007 a răspuns:

Nu are nimic bateria in cazul de fata cat timp telefonul este la incarcat, daca telefonul nu se aprinde nu inseamna ca bateria este de vina.
Sa fie blocat prin imei nu se poate pentru ca e un fake deci imei-ul nu poate fii blocat oricat ai dori asta.
Prostia pe care tu unu ai facut-o a fost sa cumperi un telefon fara sa il verifici atent, daca este identic cu originalul nu inseamna ca este si original, il puteai testa foarte simplu cu Antutu de exemplu sau puteai sa incerci codurile secrete Android sa afli daca este intr-adevar original
De curiozitate intreb cat ai dat pe el?
Sa faci denunt la politie nu prea rezolvi nimic nu ai un martor care sa spuna ca respectivul ti-a vandut o copie si vanzatorul mai mult ca sigur nu o sa recunoasca deci plangerea la politie e pierdere de timp.
Cat despre telefon el are doua probleme :
1. Are o problema cu softul motiv pentru care nu se aprinde si daca e asa se poate repara destul de usor fara sa implice costuri mari
2. Are o problema cu display-ul si cu placa de baza si daca e asa nu se merita sa il repari pentru ca o sa te coste mai mult decat face

| DropZone a răspuns:

Incearca sa vezi daca se aprinde in recovery mod..si da-i un reset