| UnuCuSapca a întrebat:

Utilizatori Xiaomi(sau nu), sunt telefoanele acestei firme de încredere? Rezista 2-3ani? Merita cumparate?

15 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Am avut eu acum 2 ani Xiaomi note 3 și nu recomand, m-am bucurat că am dat mai puțin, dar nu s-a meritat, era meniul urat rau, eu fiind obișnuit cu Samsung sau iPhone, actualizările vin greu sau deloc, iar semnalul este prost rău, gen la metrou.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RobertMoon):

1. Note 3 nu este mandria celor de la Xiaomi (Redmi Note 4 este), dar chiar si asa Redmi Note 3 este un telefon extraordinar in banii lui
2. "Meniul" ala urat (ca se vede ca nici nu ai habar despre ce vb, ala este un Custom ROM) este cel mai bun Custom ROM din lume, pe numele lui MIUI. (si da, este si mai bine optimizat si mai frumos decat Samsung Experince...acum n-am de unde sa stiu ce MIUi rulai tu, dar de la MIUI 8 te asigur ca are o interfata extraodinara)
3. Daca si la Xiaomi actualizarile vin greu...mi-e mila de tine.Samsung cand vine vorba de update-uri si asta poti sa intrebi pe oricine, sta aproape cel mai prost.Si cand te gandesti ca MIUi, care are o multime de feature-uri, se misca mai rapid decat Samsung...Ca sa nu mai zic ca acum la Xiaomi se lucreaza la Android P cand Samsung inca se chinuie sa dea Android 8.1 pe toate device-urile big grin
4. La semnal na...eu n-am avut probleme si am avut tot un Redmi Note 3, dar sunt si unii care au avut

| RobertMoon a răspuns (pentru Bogdan70001):

Tu ești precum cei care își iau o masina cu volan pe dreapta pentru că e prea ieftină, dar ea este foarte buna de fapt, doar că aici semnalizezi foamea cu ea, precum cu telefonul tau de 700 lei pe care aproape îl faci cel mai bun din lume laughing cred că ești 1/100000 care prefera Xiaomi față de Samsung doar pentru că mai ieftin, dar e foarte bun, toată lumea își va lua Xiaomi 4x după ce va vedea cât te-ai chinuit tu sa le ridici in slăvi după ce a apărut unul ca mine care s-a luat de telefoanele tale flagship china.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RobertMoon):

Trezeste-te nenea' din scorbura pentru ca acum daca ai mai iesi in lume ai vedea ca Xiaomi se raspndeste si in Romania si nu incet, dar ti-am zis, trebuie sa deschizi net-ul sa te si interesezi putin ca sa vezi cum sta treaba...si Samsung moare incet incet ca daca te-ai uita la top-uri (ma refer la top vanzari) ai vedea ca Samsung o sa fie luat incet incet de Huawei si sub Huawei sti cine se afla? Iti zic eu Xiaomi, dea...
Legat de telefonul meu, Xiaomi Remdi 4X, nu este cel mai bun tel din lume...la 700 lei nici n-am asteptari de genul, dar este considerat (sau era in 2017 cand l-am cumparat) cel mai bun telefon la raport pret-calitate (poti sa cauti in orice caz) pe YouTube.
Si daca erai catusi de putin inteligent (nu este cazul tau) incercai sa aduci argumente contra ce am scris eu, dar na de ce sa stai sa te interesezi pe internet, cand poti sa zici ca Xiaomi-ul este ****, nu? big grin iLuis( nume original iti dai seama xD) nici numele telefonului pe care "l-am ridicat in slavi" nu-l sti...este Xiaomi Redmi 4X nu Xiaomi 4X., dar greu cu interesatul asta pentru tine, mai bine scoti orice rahat iti trece prin gand

| RobertMoon a răspuns (pentru Bogdan70001):

Sunt atât de bune telefoanele tale Xiaomi încât ai umplut TPU cu întrebări legate de problemele pe care le ai cu ele laughing, deci nu cred că are rost sa mai dezvoltăm subiectul, tu doar cauți cearta cu cine nu trebuie. Xiaomi este în top vânzări deoarece sunt ieftine, nu de bune ce sunt, la fel și Huawei și la nivel mondial e logic că sunt vândute ținând cont ce populație are China, probabil acolo prețul real la telefoanele astea este muuuult mai mic. Samsung mereu a fost numărul 1 și așa va rămâne pentru totdeauna, îți garantez că un telefon de la Samsung este cu mult mai bun și durabil față de orice Xiaomi sau Huawei, daca cumpărăm un telefon de la firmele astea și îl folosim zilnic, peste câțiva ani probabil știi singur care câștigă lupta cu timpul happy și în plus când ai argumente de chinezoi care vede doar înainte aduci în vorbă că nu sunt inteligent. M-aș bucura pentru tine să citești câte cărți am citit eu, sau macar sa le ai măcar în bibliotecă, dar puțin probabil. Te iei de numele meu laughing serios? Al tău ți se pare super inovativ? Stai liniștit, eu ajut oameni pe TPU din 2011... nu știu sincer ce vârstă aveai tu în 2011, dar probabil foarte mică, nu cred că aveai nici buletin macar că dacă îți cer Facebook-ul sa te văd, să văd și eu cine mă jignește cred că o să te simți prost, succes și nu te mai chinui sa scoți un comentariu "inteligent" că nu ai șanse și nici nu mă mai obosesc să îți raspund, succes.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RobertMoon):

1. Trebuia sa incepi asa sa stiu ca vb si eu cu un fel de cocalar care numai de Samsung si iPhone stie (ca sa se dea mare la vecini, a?)
2. Cred ca esti si chior din moment ce ai vazut ca in intrebarile mele este vorba doar despre un Xiaomi (din 3 pentru ca atatea am) care si ala este Sh, cumparat in urma cu 2 ani in ***
3. Iti dai seama ca esti si cine stie cine big grin
4. Nu Xiaomi nu este in top pentu ca are telefoane ieftine si proaste este in top pentru ca are un raport pret-alitate extraodinar, este o diferentawinking
5. Daca Samsung este "nr 1" dc *** ii i-a Huawei?
6. Samsung,, durabil xDDDD Daca ai scapat un S8 (sau alte modele superioare) pe jos s-a dus dracu 30% din ecran
*Ca o mentiune, vezi ca Samsung o cam da in bara in caz ca nu sti cu noile update-uri cand utilizatori de S8 si S9 au avut probleme cu:
- Mesaj in bara de notificari in care erau anuntati ca au apa in portul USB desi era uscat
7. "Argumente de chinezoi" aici sry, dar chiar nu pot cobora la nivelul tau..aia e
8. Ce treaba are faptul ca ai citit carti cu ce vorbim noi aici?! xD Tu citeste pe net si informeaza-te de ceva inainte sa scoti ceva pe gura.
9. Degaba ii ajuti tu din 2011 daca ii ajuti prost big grin
10. Serios? In discutia asta conteaza varsta? Puteam sa am si 9 ani daca am argumente valide nu mai conteaza.

Pai ma bucur ca nu te mai obosesti sa raspunzi ca te oboseai degeaba si-mi luai si mie din timp big grin
Dar daca totusi ai degand sa-mi dai un raspuns de om matur cum te crezi fara sa mai jignesti (ca sa nu uitam, faptul ca tu m-ai facut nemancat si nu numai da?), nu m-as supara

| RobertMoon a răspuns (pentru Bogdan70001):

1. Daca ai Samsung sau iPhone nu inseamna ca esti cocalar care se da mare la vecini, dar asa e mentalitatea ta care are frustrari cand se ia cineva de el. Poate eu imi permit Samsung S9, asta nu inseamna ca l-am luat sa ma dau mare la lume sau ca sunt cocalar happy. Daca am Samsung nu inseamna ca am avut doar Samsung sau iPhone, ci doar ca am ales ceva premium (de calitate) happy... cred ca am avut minim 30 de telefoane pana acum si te asigur ca au fost de la multe firme, incepand de la clasicele telefoane cu butoane Panasonic, Nokia etc, telefoane chinezarii cu creion de pe vremea cand aparuse primele telefoane cu touch (tu probabil nu ai apucat vremurile astea anyway)
2. Ai spus ca Samsung s8-s9 nu e durabil sau dracu mai stie ce gandesti tu, te-ai uitat macar pe Youtube la Samsung s8 sau s9 drop test ca tot zici ca se duce dracu nu stiu cat la % din ecran daca le scapi? Vorbesti de probleme de soft si notificari la Samsung, dar tu nu ai avut niciodata unul de care aduci vorba, vorbesti din auzite sau de pe net, probabil unii au avut probleme, majoritatea nu au avut, la cate telefoane s-au vandut pe lume e putin probabil ca procentul sa fie 100% in materie de erori sau alte chestii ca la orice marca de altfel. Tu la orice lucru vad ca te uiti pe net sa vezi cum sta treaba, gen sa vezi cum si-au dat unii cu parerea, frate daca intrebi 100 de oameni de Xiaomi nu stiu cati au auzit de firma asta, daca abia am gasit eu la cateva magazine o amarata de folie de sticla (in Bucuresti, dar daca cautam intr-un oras prapadit sigur nu gaseam) laughing si btw nu ii ajut prost, in caz ca ai observat am procent mai mare ca tine la raspunsuri castigatoare, sa nu mai zic de evaluari care pe vremea cand raspundeam eu pe aici nici nu exista optiunea asta... si conteaza si varsta ca daca ar porni o discutie despre telefoane intr-un grup intre niste baieti mari ca mine si pici ca tine si intreaba unu ce telefon aveti sau ce ati avut pana acum tu nu ai ce sa scoti din buzunar in afara de o chinezarie ieftina si sparta si daca le mai si zici ca ai citit pe net ca Xiaomi e mai smecher si nu stiu ce prostii te fac astia praf, dar oricum e usor sa te dai destept pe internet cand de fapt nu esti, nu stie nimeni ce varsta ai si cum arati, eram curios sa iti vad profilul de Facebook sa vad cine m-a jignit, dar probabil n-ar fi cazul pheh, hai noroc si descurca-te cu ce ai si nu mai cauta sa pari destept ca n-ai cu ce sa te lauzi sincer.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RobertMoon):

In primul rand ca sa elimini argumentul de roman prost legat de varsta am 16 ani
Apoi nu m-am exprimat cxu trebuie, recunosc daca iti ei numai Samsung/iPhone si nu accepti alte firme esti cocalar, deci tu esti oricum...si crede-ma ca am prins si eu telefoanle cu touch, probabil cand tu erai uimit de Android 4.4 eu deja flash-uiam CyanogenMod pe el, dar na n-ai de unde sa stii ce insemna
Apoi da m-am uitat si pe YouTube si am si ami9ci care si-au scapat S8-ul DIN MANA si cum a scapat pe asfalt l-a luat cu crapatura pe margine...acum ce-i drept OLX-ul este plin de S8-uri cu margini crapate, oare de ce? Am avut si eu Samsung, stai calm, n-am fost multumit pe el, dar din moment ce chestia cu notificarile ajunge si pe site-uri mari nu cred ca este din cauza ca i-a aparut unui utilizator - 2. Dinou iti zic Xiaomi se raspendeste si in Romania momentan,si da mare parte a persoanelor cu care mai vb in fiecare zi deja stiu brand-ul Xiaomi si nu neaparat de la minewinking Dar cum vad ca tu nu prea iesi in lume si preferi sa jignesti utilizatorii pe TPU n-ai cum sa-ti dai seama.
Dupa ai "procent mai mare de raspunsuri corecte",nu? Pai normal prostul pamantului, ca eu pe langa TPU mai ajut si pe XDA Developers, si nu numai. Uite ca am scos si eu Xiaomi-ul asta din buzunar, dar amicii mei nu au zis nimic de faza ca-i chinezarie pur si simplu m-au intrebat cum merge, daca este ok, chesti din astea' eu n-am ce sa-ti fac daca prietenii tai fac misto de tine, daca ai un tel din China xD
ESTI IDIOT? Vrei sa vezi cine te-a jignit? TU REALIZEZI CA AI FOST PRIMUL CARE M-A JIGNIT NU? Mai sti cand ai zis ca-s nemacat ca am Xiaomi? Idiotule...

| RobertMoon a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ești prost rău copilule citește dracu ce am zis și comentează că pe net ești tare in gură, dar prost de bubui de asemenea, îți e ușor să mănânci, dar cred că dacă ne vedem ești mielușel. Am zis că nu accept alte firme? Am zis că am avut peste 30 de telefoane, doar că Samsung și iPhone sunt alta clasă și când le tii in mâna și când le folosești. De mine sigur nu face nimeni mișto că nu are de ce, pot sa am telefon și din Pakistan laughing, dar de tine sigur fac alții mișto și ai frustrări pe net că aici poți să fii tare în gură că nu se întâmplă nimic, tu ești mic rău logic că nu ai avut telefoane decât zici că ai avut și alea probabil tot așa în buget de 600 lei, sparte, amărâte. Când am avut eu cred că din primele telefoane chinezești prin 2005-2006 cu creion care erau vai de ele, dar ceva revoluționar pe vremea aia, sau iPhone 3gs prin 2009 tu aveai maxim 6-7 ani laughing lol deci cui stau eu să dau explicații, hai că asta chiar a fost ultimul mesaj, poți să zbieri până nu mai poți, ești un copil mic care trece și el a 10-a acum si frustrat laughing vezi-ti de școală și citește și tu o carte că o să te ajute în viața, nu te certa cu băieții mari pe net că într-o zi s-ar putea sa te coste comportamentul ăsta de copil cu minte de 12 ani maxim. Succes la școală și baftă, nu mai stau sa fac chat cu tine la întrebarea omului, daca ai ceva de comentat aștept să îmi dai Facebook în privat și WhatsApp sa vad cine comentează in spatele tastaturii atât.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru RobertMoon):

Crede-ma si in viata reala cand imi sustin un punct de vedere sunt la fel de tare in gura indiferent de situatiewinking In rest ce sa zic de 3 mesaje in cocace nu faci alt ceva decat sa zici ca ai bani de telefoane si ca ai citit carti...patetic,de la un "om matur ca tine" Si stai calm ca nu o duc rau nici la invatatura daca tot imi zici mie sa pun mana pe o carte xDD. Ce comportament ma? Sa vad eu ziua cand o sa am probleme din cauza faptului ca-mi apar punctul de vedere happy Daca tu consideri ca asta este comportament de copil de 12 ani insemna ca ai stat inchis in casa toata viata si nu sti cum s-ar comporta un copil de 12 ani in situatia mea.
Si da mai bine ne oprim aici ca face chat si unde nu trebuie si mult si degeaba...

| SaulIgnatenko a răspuns (pentru Bogdan70001):

Lmaoooo XD =]]

| RobertMoon a răspuns:

Am uitat sa zic că am fost la nu știu câte magazine și n-am găsit folie de sticlă și huse, decât de pe olxhee hee

| Yurisa a răspuns:

Da, sunt bune si ieftine, merg bine, stiu cateva persoane care au si sunt multumite de ele!

| Bogdan70001 a răspuns:

Da sunt niste telefoane extraodinare, au cred ca cel mai bun raport pret-calitate, probleme nu o sa ai cu ele 2-3 ani, ca sa nu mai zic de multitudinea de Custom ROM-uri pentru mare parte din telefoanele Xiaomi...adica uite eu pe Xiaomi Redmi 4X deja rulez Android P, cei cu Xiaomi Redmi Note 4 deja au Custom ROM bazat pe Android P, la flagship-uri nu prea gasesti multe ROM-uri, dar acolo chiar ai parte de telefoane calitative si nici MIUI nu este rau.Mai ales ca MIUI 10 este extraodinar, deci oricum merita

| iDarkness a răspuns:

Daca vorbim de flagship atunci da, cumpara cu incredere.