| Claudiu15g a întrebat:

Va salut, aveti idee la ce foloseste aplicatia VPN pentru telefon? Mai exact pe iOS.

4 răspunsuri:
| vladorcolac a răspuns:

VPN e pentru a avea o conectiune sigura cu extra protectie. As putea sa iti explic pe lung, dar banuiesc ca vrei un raspuns scurt si simplu. Deci VPN e o conectiune sigura pe care o poti crea tu, prin care si guvernele pot mai greu sa urmareasca ce faci tu pe net si hackerii au probleme in a se conecta la telefonul/ laptopul/ calculatorul tau.

| Archangells a răspuns (pentru vladorcolac):

Guvernele nu au probleme deloc sa te gaseasca daca vor. E bine, e rau, nu stiu. Ochiu lui Sauron vede tot. https://start-up.ro/fifth-dimension-creierul-vede-tot/

| vladorcolac a răspuns (pentru Archangells):

Nu neaparat. Altfel nu ar mai fi existat hackeri

| Daniel90001 a răspuns:

Aplicatia VPN are aceiasi utilitate pe orice telefon si anume de a nu arata locatia de unde intri pe internet. Cand este activata tu intri pe internet din Romania iar serverele de internet te observa ca si cand intri din zimbabue, america, Germania, Italia, etc. Este o masca ce o poarta telefonul tau cand intri pe o adresa web etc.