| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut!
De black friday mi-am făcut o comandă de la Vodafone la un s10 plus, cu o reducere mare.
Cand imi va sosi telefonul voi plăti 200 de lei, apoi cate 168 de lei pe lună.
Voi ce spuneți, oare nu o să-mi ia mai mult de atât?
Ca as fi de acord sa il plătesc asa. Totalul ar fi de 4200 de lei cu tot. E ok.
Totuși mă tem ca sa nu imi vina facturi de 300, de 250 de lei si asa mai departe. Atunci prefer să nu.
Au ei educație in acest sens sa iti mărească factura si sa nu-ți dea prea multe explicații. Si de asta nu m-as băga in afacerea asta.

Ce spuneți? As putea sa fac plângere dacă imi vine mai mult factura?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Rata e fixa se pare, serviciile le platesti in functie de cat e tariful furnizorului (Vodafone in cazul tau) dar si cat de mult faci tu cost.
nu vad de ce ti-ar baga ei pe gat niste costuri suplimentare, la abonament ai desfasurator.
e normal sa vina si 5000 de lei factura la abonament daca dau dedicatii prin sms la numere speciale!
Partea nasoala la orice lucru cumparat in rate, este ca atunci cand vei termina de achitat acest telefon el nu va mai valora decat 500 de lei, am zis asa cu o oarecare exagerare ca sa intelegi ca pierzi mult din valoarea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Da, sunt de acord.
Habar n-am ce sa fac.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cum e la Vodafone bine nu stiu nici cum e la alti operatori gsm pe abonament, dar cum ti-am zis nu iti pot baga nimic pe gat.
dar cred ca am gresit telefonul tu il cumperi in rate de la Vodafone, dar nu este neaparat sa fie pe abonament nu? adica poate sa fie si la liber.
doar am banuit ca ai luat un telefon la abonament caci la cei care ofera servicii internet -gsm cum sunt Vodafone, Orange etc e mult mai rentabil sa iti vanda un produs la abonament, asa cum pentru magazinele tip retail este convenabil sa iti vanda telefoane la liber, necodate in vreo retea si fara abonament.
Nu vad de ce nu ai mai onora comanda, rau nu vad ce ar putea sa fie.
Esti atent cand semnezi contractul cu ei, te documentezi inainte si le pui intrebari inainte sa semnezi daca nu esti sigur.
Dar cu siguranta nimeni nu iti face magarii, ei oricum castiga din abonamentele celorlalti pana sa vii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Dacă aș accepta coletul, as plăti 25 de euro abonamentul, plus 10 euro rata la telefon.
Nu mi se pare o oferta rea.
Dar dacă mi-ar mai pune si costuri suplimentare, as înnebuni.
Sau cum ar fi sa le dau țeapă? rolling on the floor
Din prima. Să accept telefonul.
Si să imi iau o altă cartela si gata.
(glumesc) rolling on the floor