| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Va salut, oameni buni! As vrea și eu o părere din partea celor pricepuți, ce ați alege între :
-Honor 70
Și
-Oppo Reno 6 pro
Pentru o persoana care a folosit precedent telefon HUAWEI dar deschisă și la alte opțiuni.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Strict dintre cele 2, as alege Oppo, pentru ca are o camera Tele, si sunet mai bun.

DAR...
In primul rand, e vorba de Oppo Reno 6 Pro cu SnapDragon?
Caci varianta cu MediaTek e mai slaba la camere si la tipul memoriei.

https://altex.ro/......LM9PROPBK/

Asta as alege eu, am cumparat telefonul pentru tatal meu, si am vazut ce poate. (e vorba de 9 PRO+, nu de varinta fara +, care e mai slaba in mai multe privinte)
Raportat la cat costa, camera foto face o treaba EXCELENTA.
Comparat in special cu GT2 Pro tot de la Realme (600 euro), face poze mai bune, detalii mai multe in conditii de lumina scazuta (testat).
Si procesorul e decent, suficient pentru orice task (in afara de jocuri hardcore, gen Asphalt9, Black Desert Mobile, GRID, etc).

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NLS):

Nu m-am gândit sa postez link de la început :
https://www.emag.ro/......DZF1GCMBM/

Și :
https://www.emag.ro/......DDYSPPMBM/

Sincera sa fiu, în cazul meu orice telefon a ținut destul de bine. Am avut HUAWEI Mate 20 lite timp de 5-6 ani... Îl am și în prezent. Arata și merge impecabil. Cred ca pana la urma contează și cum le întreții.
Îți mulțumesc pentru răspuns!

| NLS a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Eu am Huawei P10 Plus, daca l-as goli si i-as da un reset din fabrica pun pariu ca ar castiga niste viteza, dar nu ma stresez fiindca nu mai tine nici bateria, si nu stiu daca merita sa o schimb.
Il mai folosesc uneori la munca, si pe acasa pentru Sudoku, sau in masina ca GPS.
La poze se descurca inca decent, chiar daca la viteza de focalizare pierde in fata noului GT2 Pro.

Are SnapDragon, eu pe Oppo cred ca as merge.

PS: fratele meu si-a luat S22 Ultra, si a fost peste 1200 euro.
NU face poze de 2 ori mai bune decat al meu, desi a costat dublu fata de al meu.
Iar la viteza si la durata de viata a bateriei, al meu castiga.

| MandruMatei a răspuns:

Eu raman fidel Huawei, modelele noi sunt foarte bune si pe AppGallery apar mereu tot mai multe aplicatii, care e un mare plus.