| Madalin_Tudorache_1999 a întrebat:

Va salut pe toti am si eu o intrebare pentru voi.
Se merita sa cumpar un Iphone 5. Da sau nu ........si astept si alte recomandari de telefoane!

Multumesc.

1 răspuns:
| Eastwood a răspuns:

Salut, uite aici :
Pro : – procesorul pe 64 de biți îl face să fie foarte rapid;
– interfața și meniurile sunt relativ ok;
– camera foto e foarte bună;
– au crescut autonomia (!);
– e foarte ușor și frumușel;

Contra : – ecranul mic și rezoluția 1136×640 sunt depășite;
– autonomia a crescut de la 6 la 7 ore, nu e ca un zbor în cosmos;
– telefonul rămâne gros comparat cu modelele premium;
– camera foto nu e cu mult peste 4S/5, e cam la fel;
– dual-core versus quad – octa-core;
Informatia ( https://www.computerblog.ro/drive-test/iphone-5s-preview.html )

Xperia Z3
Pro : – ecranul foarte bun, de 5, 2 inch, FHD, 42ppi. Culori incredibile, constrast, luminozitate în soare;
– design-ul și realizarea, mi se pare forma dreptunghiulară mai bună, mai practică, stă mai bine în mână comparat cu *rontunjitele*;
– hardware puternic: Snapdragon 801, 3GB de RAM, Adreno 330 – iese foarte bine în teste;
– camera foto de 20 de megapixeli;
– autonomie foarte bună;
– experiența bună cu interfața;
– prețul în unele magazine online este sub 3.000 de lei;
– rezistă la praf și apă și a rezistat foarte bine la zgârieturi;

Contra : este foarte alunecos, mereu în pericol să cadă de pe orice suprafață care nu e perfect dreaptă;
– în jocuri sau video 4K continuă să se încingă, deși e de înțeles, nu e un lucru bun;
– camera foto nu a evoluat prea tare, pozele sunt dezamăgitoare;
Informatia ( https://www.computerblog.ro/drive-test/sony-xperia-z3-foarte-review.html )

Totusi eu as merge pe Z3, daca iti permite bugetul!