| anonim24248 a întrebat:

Vreau sa cumpar de pe olx un telefon, el vine sigilat si cu garantie.Ar putea fi fake?(este un iPhone).

Răspuns Câştigător
| SkateFunk a răspuns:

Nu te lua ma dupa papagali astia de mai sus ca e vai de capu lor sunt niste habarnist.
Daca vrei sa iei un iphone, sau orice device electronic de pe olx incerca sa sugerezi verificare la ramburs -ul comenzi desi la noi curieri cam stramba din nas cand le ceri sa verifici mai amanuntit un produs, ca "se grabesc" marog
Daca vrei Iphone second hand iti recomand site-ul flip.ro, este autorizat si de incredere vinde telefoane iphone la jumate de pret in functie de starea acestuia.
Chiar si youtuber-ul cipflix, daca il cunosti, a facut un review despre acest magazin online. Eu zic ca merita sa arunci un ochi. Bafta.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine nu, sau te trezesti cu lama de ras folosita cum a patit-o unu in loc de iphone

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tot ce se poate nu ai deunde sa stii, depinde de vînzator, cel mai bine cumpăra l din magazin nou cu garantie nu de pe olx nu risca.

Bula
| Bula a răspuns:

Un telefon se poate cumpara doar preluat personal de la vanzator si platit doar dupa verificare.

Autenticitatea si libertatea unui iPhone nu le poti testa in cateva secunde, cat ai la dispozitie pentru "verificare".
Verificarea completa poate dura zeci de minute sau chiar peste, dar tu trebuie sa-l platesti pe curier in 1-2minute. Daca la verificare este ceva in neregula, atunci ai luat teapa, mare.

| anonim24248 explică (pentru Bula):

Nu dureaza asa mult verificarea si in plus pot tot timpul sa introduc numarul de serie pe site-ul celor de la Apple si se verifica usor

| Bula a răspuns (pentru anonim24248):

Tot dureaza atat, cat nu asteapta curierul dupa tine.

| anonimg a răspuns:

Chiar si de pe olx, te sfatuiesc sa il cumperi de la o firma.
Trebuie sa fii constient ca orice om care da teapa pe olx nu mai poate fi gasit niciodata. Si daca va fi gasit, te judeci cu el ani de zile pentru un amarat de telefon. Politia nu prea se baga la astfel de gainarii; numai daca le duci infractorul de mana la ei; nu de guler, ca te da infractorul in judecata ca l-ai sifonat. Asa este legea in tara; si de aceea se inmultesc hotiile.
Si nu te uita la un aparat ca este la tipla, nedesfacut; exista aparate care infoliaza ca din fabrica.
De aceea te sfatuiesc sa te duci in magazin si sa cumperi aparatul de la o firma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil este fake

Răspuns utilizator avertizat