| DeliaDaniela a întrebat:

Vreau sa folosesc cartela Orange, dar sa imi pastrez numarul actual, de Vodafone. Am citit cate ceva despre portarea asta, insa nu stiu daca o pot face pe cartela, sau doar pe abonament. Daca ma puteti ajuta...v-as fi tare recunoscatoare. Multumesc mult happy

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Toţi clienţii care aleg serviciul Orange PrePay vor trebui să achiziţioneze un pachet PrePay, să prezinte cartela SIM a numărului portat şi actul de identitate.

Actul rezultat în procesul de înregistrare a portabilităţii este cererea de portare.

Clientul are la dispoziţie două posibilităţi

1. să înregistreze cererea de portare şi să achiziţioneze cartela PrePay în acelaşi moment, cu un număr temporar alocat
2. să înregistreze cererea de portare şi după ce primeşte mesajul de notificare ce conţine momentul procesării portării să vină să achiziţioneze cartela PrePay

După finalizarea portării, numărul portat va fi activat automat pe cartela SIM primită şi va avea acces la toate planurile tarifare şi opţiunile disponibile serviciului PrePay.

Dacă portarea nu se finalizează, contravaloarea pachetului PrePay nu va fi returnată.

Portarea numerelor pe Orange PrePay este gratuită pentru primele două numere. Începând cu al treilea număr se aplică o taxă de 6 euro, fără TVA.

Ca ofertă specială, în acest moment nu se aplică nicio taxă pentru portarea numerelor în reţeaua Orange.
Sursa:http://www.orange.ro/services/portabilitate-ro.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate face pe cartela prepay. Asa ca pastreaza-l!