| ioana3432B a întrebat:

Vreau sa ii cumpăr un telefon mamei mele, de preferat Samsung. Aveți vreo idee ce model i-aș putea lua? Ceva mai adecvat pentru o mamă, ușor de folosit dar și la un preț accesibil..mulțumesc anticipat

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii, Samsung. Realme 8 5G, excelent la banii lui. Cam cel mai bun la banii aia, dealtfel.

| Frank51 a răspuns:

Există smartphone greu de folosit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

La unele e interfata cam ambigua, multe unelte redundante. Inclusiv la Samsung. Deci ai de o parte aplicatiile de la Google, marea lor parte foarte ok, apoi vin si desteptii de la Samsung/Huawei/Xiaomi/Oppo/orice alt brand care are UI gen MIUI/EMUI/One UI/samd, si isi adauga ale lor. Fara a scoate cele de la Samsung. Si ajungi ca telefonul din momentul zero sa aiba doua aplicatii de citit emailuri, doua aplicatii pentru emailuri, doua pentru cloud backup, si tot inainte...

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oamenii mai bătrâni care sunt paraleli cu tehnologia nu își dau seama. Ii înveți cum să folosească whatsup, Youtube, Facebook, și cam atât, deci nu există smartphone greu de folosit, mai ales dacă te-ai născut în era asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Ideea e ca totul ar trebui sa fie INTUITIV. Daaar... ***, daca ii iei din scurt, cred ca cel putin 80% dintre utilizatorii de smartphone-uri nu stiu sa faca un screenshot. sad

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Păi, cred că sunt anumite funcții pe care nu le folosim, și e clar nu știm de ele. Eu știu să fac ss dar poate nu știu să fac altceva happy fiecare își exploatează device-ul diferit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Bineinteles, dar nu ar trebui sa stai sa sapi un sfert de ora ca sa gasesti de unde sa activezi dark mode individual pe aplicatii sau sa schimbi fontul (ceea ce nu prea e posibil lejer si din scurt in foarte multe cazuri, si nu mai zic de fazele in care faci update si dupa update iti face setarile anterioare praf...).

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Exista, pentru persoanele in varsta.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman a răspuns:

Acest telefon e perfect pentru utilitățile mamei tale și e și ieftin, costa 650 de ron

https://www.google.com/......https?/url

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia Samsung nu te zgarcii la chinezarii ca o sa ii fie greu mamei tale cu rahaturile alea. Samsung are software foarte prietenos. Un a21 e perfect. Mai mult decat o sa foloseasca vreodata

| DEADON a răspuns:

Cu toate ca ai spus de Samsung, iti propun iphone..Samsungurile dupa o perioda merg greu..Am avut samsunguri de-a lungu' vietii, am trecut pe iph. Un 8 plus sau un X i-ar fi mai mult decat suficient.