| Mark2012012 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un calculator PC pe bucati, adica sa imi cumpar compomentele separat. Calculatorul va fi folosit pentru programare PC, pentru crearea site-urilor web, web designer si pentru crearea soft-urilor PC.

Bugetul nu este limitat. Adica se poate ajunge si la suma de 4500 ron.

Ce componente PC imi puteti recomanda pentru un calculator care sa suporte programele software pentru operatiunile prezentate mai sus (de ultima genaratie)? De exemplu, as dori sa imi spuneti ce placa de baza, procesor, placa video, memorie ram, hard disk, etc. mi-ati putea recomanda.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da chiar nu ai nevoie de o racheta pentru un calculator pe care faci programare. E o prostie sa dai asa multi bani

| buzucan a răspuns:

Eu mi-as lua ceva de genul, care duce foarte bine multi tasking, masini virtuale, etc... http://recomandare.info/calculator-editare-video-hd4k.html

| mihaibrad a răspuns:

Http://www.azerty.ro/wishlist/3151/

uite aici o varianta de placa de baza putin mai scumpa

Asrock 990FX Extreme4.

| mihaibrad a răspuns (pentru mihaibrad):

Ah, o precizare: atunci cand ti-l faci pe bucati, nu uita sa consulti mereu price.ro, pentru a alege pretul cel mai bun
eu asa am facut.
pc-ul meu e undeva la 3800 Ron, luat recent (eu am mers pe varianta Intel, sunt fan Intel de cand ma stiu, dar am vazut ca in Romania lumea cam alege AMD, asa ca am mers pe AMD in recomandare)