| sanduchiprian a întrebat:

Vreau sa-mi iau un iPhone 4 din America ia eu nu sint convins daca il aduc la noi in tara merge cartela (Orange, Vodafone, Cosmote)?

Răspuns Câştigător
| Eidriana a răspuns:

In primul rand, ceea ce trebuie sa stii e sa iti iei unul GSM, nu CDMA. CDMA e unul in care nu poti sa iti pui cartela si merge in retele cum ar fi Zapp (nu stiu daca ai avut vreun contact cu firma asta sa stii despre ce e vorba).
Apoi trebuie sa stii daca e factory unlocked sau nu. Daca iti iei de la ceva firma ca AT&T trebuie ori sa iti comanzi si o cartela Gevey ori sa iti cauti o decodare permanenta care nu e ieftina. Undeva la 500 de lei se cere in Romania (eu am gasit un site unde am platit 350 de lei, daca iti iei codat atunci contacteaza-ma pe privat si iti spun care e site-ul).
Apoi, trebuie sa stii ca totusi cartele pentru iphone sunt mai mici decat cele din Romania. Dar daca mergi la Orange sau Vodafone, Cosmote, iti inlocuiesc cartela cu una mai mica. Sau o poti taia tu, exista ceva cutter special de cartele, iti poti lua de pe mercador.ro.
Succes!

9 răspunsuri:
| MiHaI a răspuns:

Daca il decodezi nu are de ce sa nu mearga

| sanduchiprian explică:

Cum sa-l decodez?

| ImBelieber4Ever a răspuns:

Da. Sa stii ca merge, Daca mergi acolo la magazinul respectiv poti sa si intrebi. Poti sa aduci linistit

| SimonaaLuizaa a răspuns:

Merge! 100% merge! Am luat si euhappy

| Andra_Mihaela_1994 a răspuns:

Poti sa il aduci ca si eu mi-am luat tel din Italia...

| sanduchiprian explică (pentru Andra_Mihaela_1994):

Si a trebuit sa-l decodifichezi?

| Andra_Mihaela_1994 a răspuns (pentru sanduchiprian):

Nope...asa cum l-am luat asa l-am adus nu i-am mai facut nimic...

| Andra_Mihaela_1994 a răspuns (pentru sanduchiprian):

Sper ca tsiam fost de ajutorbig grin