| cooldreams a întrebat:

Vreau sa-mi iau un telefon nou, la liber, dar am aflat ca are microSIM. Telefonul meu vechi are SIM normal si nu cred ca s-ar potrivi la cel nou. Nu vreau sa-mi schimb numarul. Asta ar fi cam complicat. Plus ca abonamentul nu mi-a expirat inca si nici nu vreau sa platesc doua. Imi pot lua un SIM nou, care sa fie si micro, fara sa-mi schimb numarul?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi cu cartela veche ( SIM normal ) la o reprezentanţă a operatorului de telefonie şi soliciţi o cartelă Micro-SIM ( ţi-o dă cu acelaşi număr de telefon )!

Toate cele bune.

| ubox7007 a răspuns:

Te duci la aia de la care ai abonamentul si te rezolva ei si eu am facut la fel cand am avut nevoie de nano sim

| RadikalGamer a răspuns:

Sunt un fel de capsatoare în care pui cartela și ți-o taie. Du-te la un service, nu costă mai mult de 5 lei. Sau mai era o metodă să o tai acasă, dar poate strici cartela: https://www.youtube.com/watch?v=j6T1Mygucak

| aicaramba a răspuns:

La orice service GSM poti sa tai cartela si se face micro-sim, costa 5 lei

| CaineleFelinar a răspuns:

Te duci la operatorul tau de telefonie si ai doua variante:
1) Poti tăia cartela si o faci micro-sim. Costa 5 lei.
2) Ti-o poate înlocui cu Micro-Sim. Daca zici ca ai abonament e gratis. Daca nu ai costa 10 lei.
Bafta...

| tudor1007 a răspuns:

Te poți duce la operatorul tau si sa ceri o cartela microSIM, nu costa si nu trebuie sa îți schimbi numărul de telefon.
Îți va da i noua cartela si cea veche va fi dezactivată.