| Eugeniusu a întrebat:

Vreau sa stiu ceva despre cei de la Apple, sunt multe pareri cu pro si contra. Tot mi se spune ca daca deschizi aplicatii pe un iphone 7 de exemplu, si le lasi in background fara a le inchide si revii la meniul principal se consuma mai multa baterie. Iar daca le-as inchide mereu dupa folosire, de exemplu Facebook si yt, ar consuma mai putina baterie sistemul telefonului. Oare este doar vrajeala chestia cum ca s-ar consuma mai multa baterie sau se refera doar la telefoanele care ruleaza Android? Ca de alea am auzit ca e recomandat sa inchizi aplicatiile dupa ce iesi din ele. Dau funda si vot, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Daca intri la setari poti alege daca vrei sa se actualizeze in fundal (refresh) adica sa se comporte ca si cum nu le-ai fi inchis atunci cand revii la ele. Acest lucru consuma mai multa baterie, dar nu te gandi ca e cine stie ce. Se stie ca iphone urile in general nu au o baterie care sa tina foarte mult, de aceea eu de ex am selectat sa se mai dea refresh pentru ca nu am nevoie, am dezactivat si serviciile de localizare, am opeit unele notificari, astea sunt metode de economisire a bateriei.
Ideea e ca daca nu ai selectata optiunea de refresh poti sa lasi aplicatiile alea deschise ca ele nu consuma nimic, nu stiu daca m-ai inteles happy

| Eugeniusu explică (pentru Bondarel99):

Am inteles in mare parte, poti sa imi spui si restul mai detaliat? Tot ce ai dezactivat si etc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Servicii de localizare, notificarile de la aplicatii pe care nu le folosesc, luminozitatea la minim, bluetooth dezactivat, wi fi si date dezactivate cand nu le folosesc. Cam atat. In general luminozitatea si notificarile consuma destul de mult.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare aplicatie consuma curent, fiindca procesorul si restul circuitelor functioneaza cu curent.
Consumul a doua sau mai multe aplicatii care functioneaza in acelasi timp se aduna, chiar daca sunt in fundal si nu se vad. Consumul marit descarca bateria mai repede, indiferent daca telefonul este Android sau iPhone.